Badania nad gatunkiem ryb zwanym danio pręgowany pomogły zidentyfikować przyczynę nieznanego zaburzenia genetycznego, mającego wpływ na chłopca i jego dwóch wujków. Mimo, że nie ma na to lekarstwa, to badanie pomoże w opracowaniu nowych metod postępowania z rzadkimi chorobami genetycznymi.

Chłopiec cierpiał na pohamowany rozwój, gorączkę, drgawki i powolny wzrost. Stan ten określany jest jako mikrocefalia. Jego wujkowie także mieli podobne objawy, co wskazało na połączenie genetyczne i problem z chromosomem X. Objawy pojawiały się tylko u mężczyzn. Naukowcy stwierdzili defekt w genie RPL10. W celu potwierdzenia badacze wykonali doświadczenie na danio pręgowanym. Gdy gen ten tłumiony był u owych ryb, to zwierzęta rozwinęły znacznie mniejsze głowy.

Danio pręgowany jest dobrym modelem do badania chorób genetycznych- na przykład ryba ma zdolność do regenerowania kości. Zidentyfikowanie choroby nie oznacza znalezienia na nią lekarstwa, ale zrozumienie jej podstaw daje nadzieje na jego wyleczenie w przyszłości.

Źródło: http://www.digitaljournal.com/, zdjęcie: Wikimedia Commons

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!