Reklama
aplikuj.pl

Badanie sugeruje, że w dużej mierze komercyjny grafen jest niskiej jakości

Grafen ma wiele potencjalnych zastosowań. Mowa m.in. o magazynowaniu energii, materiałach budowlanych i urządzeniach medycznych. Według National University of Singapore, większość grafenu produkowanego komercyjnie ma niską jakość. Jest to problem, który może wstrzymać rozwój tej technologii. 

Grafen to nie tylko najmocniejszy materiał na świecie. Jest on również chemicznie obojętny i wysoce przewodzący, zarówno termicznie, jak i elektrycznie. Przybiera postać cienkich arkuszy połączonych atomów węgla i jest zwykle sprzedawany jako proszek.

Zespół naukowców z NUS przeanalizował szeroką gamę tych proszków, uzyskanych od 60 różnych dostawców w obu Amerykach, Azji i Europie. W tym celu wykorzystano kombinację mikroskopii elektronowej, mikroskopii sił atomowych, spektroskopii Ramana, analizy elementarnej, spektrometrii fotoelektronów rentgenowskich oraz skaningowej i transmisyjnej mikroskopii elektronowej. Naukowcy ustalili, że większość próbek zawierała mniej niż 10% płatków grafenowych, przy czym tylko jedna próbka zawierała ponad 40 procent. Reszta materiału składała się głównie ze stosunkowo grubych grafitowych mikropłatków, które nie mają takich samych cech jak faktyczne płatki grafenowe.

Oznacza to, że gdyby wykorzystać te proszki do badań nad możliwymi zastosowaniami grafenu, wyniki byłyby wypaczone. Co więcej, niektóre próbki zawierały chemikalia, które zostały użyte w procesie produkcyjnym. Trudno powiedzieć, czy dostawcy rzeczywiście wiedzieli o wadach swoich produktów. Miejmy nadzieję, że ustalenia zespołu doprowadzą do stworzenia uniwersalnej procedury testowania grafenu.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NUS]

Czytaj też: Bioniczny grzyb wykorzystuje bakterie i grafen do wytwarzania elektryczności