Bakterie mogą mieć wiele zastosowań. Jednym z nich jest produkcja substancji chemicznych. Okazuje się, że clostridium tyrobutyricum jest szczepem, który może to zrewolucjonizować. Może być ona wykorzystana np. jako prekursor biopaliw. Do tej pory poświęcono jej jednak mało uwagi ze względu na małe zrozumienie jej genotypu oraz cech metabolicznych.
Zespołowi z Korei Południowej udało się jednak rozszyfrować jej cały genom. Okazało się, że bakteria może nie tylko wytwarzać duże ilości kwasu mlekowego ale także może tolerować związki toksyczne takie jak 1-butanol.
Do tej pory produkcja tej substancji, która jest uważana za następną generację biopaliw, opierała się na kilku bakteriach z rodziny clostridal. Jednakże mają one niską tolerancję 1-butanolu jednakże są w stanie go wytwarzać. Nowo zbadana bakteria nie ma tej ostatniej cechy jednakże ma znacznie większą tolerancję. Nowe badanie pozwoliło na zidentyfikowanie genów biorących udział w metaboliźmie co pozwala inżynierii bakterii na przeskoczenie tej pierwszej bariery.
Całość ma na celu zwiększenie produkcji biopaliw. Co więcej takie badania pozwolą na wydajniejsze produkowanie składników chemicznych, które mogą być użyteczne w wielu dziedzinach życia.
Źródło: http://phys.org/