Reklama
aplikuj.pl

Bakterie przestaną być anonimowe. Nowy laser zidentyfikuje je rekordowo szybko

Bakterie

Zwykle proces badania zanieczyszczenia wód trochę trwa i jest skomplikowany, ale grupa inżynierów ze Stanford University opracowała właśnie nową technikę laserową, która może wykrywać i identyfikować bakterie w płynach takich jak krew i ścieki w ciągu zaledwie kilku minut.

Kilka minut zamiast wielu dni. Bakterie w płynach zostaną wykryte w mig

Ta nowa technika analizowania bakterii w płynach polega na świeceniu laserem na mikrokropelkę płynu i analizowaniu wzoru plamki odbitego światła w celu określenia rozmiaru, kształtu i ruchliwości bakterii. Teoretycznie jest to świetny pomysł na przyśpieszenie procesu badania, ale na tę chwilę technologia wymaga jeszcze dużo rozwoju. Ma też swoje ograniczenia, bo wymaga zarówno czystej mikrokropelki, jak i dużej bazy danych bakteryjnych wzorów plamek do porównania. O ile to pierwsze wymaga konkretnego sposobu pobierania próbek, tak to drugie można rozwiązać

Czytaj też: Jak wspomóc leczenie urazów mózgu? Hydrożel przynosi odpowiedź

Wchodząc w szczegóły, technika ta polega na świeceniu laserem na mikrokropelkę płynu i analizowanie wzoru plamki odbitego światła w celu określenia rozmiaru, kształtu i ruchliwości bakterii. Umożliwia też rozróżnienie różnych rodzajów bakterii, takich jak E. coli, Salmonella i Staphylococcus, a także na wykrycie oporności na antybiotyki i ciężkości infekcji.

Technika ta jest szybsza, tańsza i dokładniejsza niż obecne metody identyfikacji bakterii, które wymagają hodowania kultur w laboratorium przez godziny lub dni. Może z kolei mieć zastosowanie w diagnostyce medycznej, bezpieczeństwie żywności, jakości wody i obronie biologicznej.