Reklama
aplikuj.pl

Balonem na koniec świata… i jeszcze dalej. Chińczycy zademonstrowali swój projekt

Chińczycy zaprojektowali balon, który w czasie lotu próbnego wyniósł w powietrze 1,2 tony ładunku. Osiągnął przy tym imponującą wysokość.

Eksperymentalny lot miał miejsce 30 września i zakończył się dotarciem balonu na wysokość około 30 kilometrów. Test odbył się w północno-zachodniej prowincji Qinghai. Naukowcy stojący za projektem chcieli przekonać się, czy deklarowana ładowność balonu faktycznie będzie możliwa do osiągnięcia.

Czytaj też: Chiny: okręty podwodne marynarki wojennej będą zasilane bateriami litowo-jonowymi

Za przedsięwzięciem stała Chińska Akademia Nauk, a dokładniej rzecz biorąc, jej Instytut Badań Informacji Kosmicznej. Jak sugeruje komunikat wydany przez akademię, lot testowy był kolejnym krokiem w rozwoju chińskiej platformy balonowej zdolnej do wznoszenia się na duże wysokości. Z jego użyciem możliwe ma być dostarczanie ton naukowego sprzętu w górne warstwy atmosfery.

Balon wykorzystany przez Chińczyków wzniósł się na wysokość około 30 kilometrów

Niestety, nie mamy zbyt wielu informacji na temat dokładnego ładunku. Przedstawiciele Chińskiej Akademii Nauk przekonują jednak, że balon jest w stanie transportować duże bezzałogowe pojazdy powietrzne i inne eksperymentalne technologie, wznosząc się aż do stratosfery.

Czytaj też: NASA ma plan na zbadanie Wenus. Pomóc mają zaawansowane balony

O potencjale tej technologii niech świadczy fakt, że NASA również zamierza ją wykorzystywać i to do badania nie tylko Ziemi, ale również innych planet. Jeden z pomysłów zakłada wysyłanie takich balonów na Wenus, gdzie mogłyby posłużyć do zbierania danych dotyczących tamtejszej atmosfery. Istnieje bowiem szansa, że wysoko nad powierzchnią Wenus mogą istnieć mikroskopijne formy życie.