Reklama
aplikuj.pl

Base Frequency Boost dla Alder Lake. ASRock potwierdził kompatybilność z płytami z serii 600

Base Frequency Boost dla Alder Lake, kompatybilność z płytami z serii 600

Funkcja BFB, czyli Base Frequency Boost, towarzyszy już procesorom Intela od dłuższego czasu. To prosty i szybki sposób na zwiększenie wydajności Core spoza serii -K podatnej na podkręcanie, który nie zostanie wyeliminowany z 12. generacji Alder Lake. ASRock potwierdził, że jego płyty z serii 600 będą ciągle wspierać tę funkcję.

ASRock potwierdził, że funkcja Base Frequency Boost dla Alder Lake będzie dostępna nawet na tańszych płytach

Dzięki Base Frequency Boost procesory teoretycznie niepodatne na podkręcanie można w pewnym stopniu przyspieszyć. Wszystko przez zmianę limitów mocy, która sprawia, że z poziomu 65-watowego TDP procesor zachowuje się, jakby był układem 125-watowym, co zwiększa taktowanie bazowe o kilkaset MHz. ASRock, bo to właśnie ten producent oferuje BFB w swoich płytach, określa tę funkcję mianem „krótkotrwałego trybu Turbo Boost”.

Przykład działania BFB na Core 10. generacji

Czytaj też: Nadeszły czasy, w których tańsza i3 dominuje Ryzena 5 w grach. Oto ogromny sukces Intela

Nie jest to wprawdzie podkręcanie per se, ale i tak pozwala na wyciśnięcie dodatkowej wydajności z procesorów, których teoretycznie nie powinno dać się podkręcać. Dziś dowiedzieliśmy się, że tę funkcję będą wspierać nie tylko flagowe Z690, ale też płyty główne z całego spektrum serii 600, czyli H670, B660 oraz najpewniej również H610.