Reklama
aplikuj.pl

Bateria drukowana w 3D posiada wiele teoretycznych zastosowań

Urządzenia elektroniczne zwykle muszą być produkowane z myślą o istniejących bateriach prostokątnych lub cylindrycznych. Ale jakie projekty mogłyby być możliwe, gdyby tak nie było? Naukowcy stworzyli baterie w oparciu o technologię druku 3D, otwierając drogę do baterii, które można wykonać w dowolnym kształcie.

Współpracując z kolegami z Texas State University, zespół kierowany przez Benjamina Wileya z Duke University i Christophera Reyesa wyprodukował akumulatory litowo-jonowe za pomocą niedrogiej drukarki 3D. Składają się one z poliaktydu, który wprowadzono do roztworu elektrolitu składającego się z węglanu etylowo-metylowego, węglanu propylenu i nadchloranu litu. Dodatkowo, w celu dalszego zwiększenia przewodności, wykorzystali grafen w anodzie akumulatora i nanorurki węglowe w katodzie.

Korzystając z tego pomysłu badacze wydrukowali w 3D działającą baterię, która następnie umieścili w bransoletce wyposażonej w diody LED. Akumulator był w stanie utrzymać podświetloną diodę przez około 60 sekund. Chociaż taka wydajność nie jest wystarczająca do praktycznego wykorzystania, naukowcy badają obecnie metody zwiększania pojemności akumulatorów. Mogłyby one obejmować użycie specjalnie wyprodukowanych past, które w przyszłości zastąpiłyby klasyczne akumulatory litowo-jonowe.

[Źródło: newatlas.com; grafika: American Chemical Society]

Czytaj też: Być może wiemy, dlaczego baterie zużywają się z czasem