„Bateria wodna” obniżyła zużycie energii uniwersytetu o 40%

bateria wodna, bateria wodna uniwersytetu, ekologiczny uniwersytet,

W swoim dążeniu do zostania całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 roku University of the Sunshine Coast w Queensland w Australii poczyniło kolejne kroki „wodną baterią”.

Uniwersytet połączył siły z prywatną firmą Veolia, aby opracować nowe rozwiązanie czystej energii dla swoich budynków. Chcąc jak najlepiej wykorzystać energię ze słońca i rozwiązać zapotrzebowanie klimatyzacji na energię (sama w sobie stanowi 40% zużycia energii) stworzyli rozwiązanie, które nazwali „wodną baterią”.

Brzmi to tajemniczo, a jakże, ale zasadniczo jest to ogromny system magazynowania energii cieplnej. Ten wykorzystuje 6000 paneli słonecznych zainstalowanych na dachach i parkingach kampusu, które tworzą 2,1-megawatowy system fotowoltaiczny. Wytwarzana przez niego energia jest następnie wykorzystywana do chłodzenia 4,5 miliona litrów wody spoczywającej w trzypiętrowym zbiorniku. Ta schłodzona woda jest następnie wykorzystywana w systemach klimatyzacyjnych kampusu.

Dyrektor operacyjny USC dr Scott Snyder komentuje to następująco:

System został włączony we wrześniu i obecnie dostarcza 2,1 megawata energii i szacujemy, że zaoszczędzimy ponad 69 milionów dolarów na kosztach energii w ciągu najbliższych 25 lat. Kolejną korzyścią jest to, że jesteśmy w stanie zaprosić naszych uczniów do odwiedzenia systemu i uczyć ich o innowacjach i poszukiwaniu czystszych rozwiązań energetycznych na przyszłość.

Razem z tymi oszczędnościami system ma zapobiec emisji ponad 92000 ton CO2 w ciągu najbliższych 25 lat.