Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack

test be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack , recenzja be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack, be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack opinia

Be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack to zestaw trzech podświetlanych wentylatorów o podwyższonej maksymalnej prędkości. Jak sprawdzą się one w praktyce?

Wygląd i specyfikacja be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack

W zestawie oprócz śrubek mamy również kontroler ARGB. Jest on zasilany ze złącza SATA i pozwala na podłączenie do 6 złączy ARGB. Kontroler łączycie z płyta jednym złączem i dzięki temu bezproblemowo możecie zsynchronizować podświetlenie większej ilości urządzeń.

W pudełku oczywiście znajdziecie trzy wentylatory. Każdy z nich jest bardzo dobrze wykonany i co do tego nie mam wątpliwości. Po bokach znajdują się nakładki antywibracyjne, a śmigła mają po 9 łopatek zoptymalizowanych pod katem ciszy.

Maksymalna prędkość be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed wynosi 2500 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 52,3 CFM, ciśnienie 2,6 mmH2O, a głośność 31 dBA. Producent zastosował łożysko rifle, a żywotność określił na 60 tysięcy godzin. Z wentylatorów wychodzą dwa kable – 4-pin PWM oraz 3-pin ARGB (męski i żeński).

Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror

Warto też zauważyć, że w sprzedaży są modele bez dopisku high-speed (znajdziecie je również na wykresach). Oprócz niższej maksymalnej prędkości mają one też mniej łopatek, więc występują różnice nie tylko w samej prędkości.

Testowane śmigła mają 18 diod LED umieszczonych w okręgu wokół rotora. Wygląda to całkiem fajnie w szczególności z połączeniem z czarną ramką. W obudowie z oknem powinno to ładnie rozświetlić wnętrze.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack

Na maksymalnych obrotach wentylatory są w czołówce wykresów i tutaj możecie liczyć na bardzo dobre wyniki (choć mogły by być jeszcze trochę wyższe). Trochę gorzej jest na niższych, gdzie ta wydajność znacznie spada. Nie są to najsłabsze śmigła w zestawieniu, ale konkurencja potrafi być wydajniejsza. Wentylatory są również stosunkowo ciche. Oczywiście przy 2500 RPM musi być głośno, ale tutaj nie jest źle. Na niższych obrotach zaczyna być naprawdę cicho i tutaj widać, że producent postawił na ten aspekt kosztem wydajności.

Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool AK620

Podsumowanie testu be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack

Be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack kupicie za ok. 290 zł. Są to na pewno ciekawe śmigła, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. W zestawie jest kontroler ARGB, wentylatory są dobrze wykonana i znakomicie wyglądają. Wydajność na maksymalnych obrotach jest wysoka, choć na niższych zaczynają one tracić w szczególności względem konkurencji. Nie jest za to aż tak głośno – pod tym względem jest naprawdę dobrze. Warto więc rozważyć zakup tych śmigieł w szczególności, jeśli zależy Wam na cichej pracy na niższych obrotach oraz sporego zapasu wydajności, który można wykorzystać.