Reklama
aplikuj.pl

be quiet! Silent Loop 3 360 mm – test chłodzenia AIO

W świecie chłodzeń cieczą typu AiO trudno przejść obojętnie obok najnowszej serii Silent Loop 3 od niemieckiego producenta be quiet!. Firma, która od lat stawia na jakość wykonania i możliwie najniższy poziom hałasu, ponownie dostarcza konstrukcję łączącą wysoką kulturę pracy z solidną wydajnością.

W nowej generacji chłodzeń zastosowano ulepszoną, trójkomorową pompę oraz cenione wentylatory Silent Wings 4, co przekłada się na świetne parametry akustyczne i termiczne.

Całość zaprojektowano z myślą o długiej eksploatacji – użytkownik otrzymuje między innymi możliwość samodzielnego uzupełnienia cieczy chłodzącej, bez utraty gwarancji. Co więcej, dzięki dużej miedzianej podstawie chłodzenia, Silent Loop 3 w wersjach 360 i 420 mm obsłuży także potężne jednostki HEDT typu AMD Threadripper.

 be quiet!
Silent Loop 3 420 mm
be quiet!
Silent Loop 3 360 mm
be quiet!
Silent Loop 3 240 mm
Wentylatorybe quiet! Silent Wings 4 140mm PWM high-speedbe quiet! Silent Wings 4 120mm PWM high-speedbe quiet! Silent Wings 4 120mm PWM high-speed
Sockety IntelLGA 1851 / 1700 / 1200 / 1150 / 1151 / 1155LGA 1851 / 1700 / 1200 / 1150 / 1151 / 1155LGA 1851 / 1700 / 1200 / 1150 / 1151 / 1155
Sockety AMDAM4 / AM5 / TR4 / TR5AM4 / AM5 / TR4 / TR5AM4 / AM5 / TR4 / TR5
Długość węży400 mm400 mm400 mm
Możliwość dolania cieczyTakTakTak
Obroty pompydo 3500 RPMdo 3500 RPMdo 3500 RPM
Poziom generowanego dźwięku 50% PWM19.4 dB (A)19.8 dB (A)18.7 dB (A)
Poziom generowanego dźwięku 75% PWM29.3 dB (A)31.9 dB (A)29.9 dB (A)
Poziom generowanego dźwięku 100% PWM34.3 dB (A)38.8 dB (A)36.9 dB (A)
Waga2 Kg1.77 Kg1.38 Kg
Gwarancja3 lata3 lata3 lata
Cena750 zł700 zł600 zł

1. OPAKOWANIE / WYPOSAŻENIE

Chłodzenie be quiet! Silent Loop 3 360 mm dostarczane jest w eleganckim, czarnym opakowaniu, które już na pierwszy rzut oka zdradza charakter premium produktu. Na froncie znalazła się duża, wyraźna wizualizacja samego zestawu oraz oznaczenie modelu, co pozwala szybko zidentyfikować zawartość.

Z kolei szczegółowa specyfikacja techniczna została umieszczona na bocznych ściankach oraz spodzie pudełka – znajdziemy tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wymiarów, kompatybilności i parametrów technicznych. Całość prezentuje się bardzo schludnie i profesjonalnie, zgodnie z filozofią marki be quiet!.

Zestaw be quiet! Silent Loop 3 360 mm jest bardzo bogato wyposażony. W pudełku, oprócz samego chłodzenia, znajdziemy:

  • kompletny stalowy zestaw montażowy dla platform Intel i AMD
  • dedykowany koszyk montażowy dla procesorów AMD Threadripper
  • pastę termoprzewodzącą (model bliżej nieznany)
  • trzy wentylatory Silent Wings 4 120 mm
  • butelkę z 100 ml płynu do uzupełniania układu
  • plastikowe opaski zaciskowe do organizacji okablowania

Jeśli chodzi o kompatybilność, chłodzenie współpracuje z szeroką gamą podstawek:

  • Intel: LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 115x (1150 / 1151 / 1155 / 1156)
  • AMD: AM4, AM5, TR5, sTRX4, TR4

Taka różnorodność sprawia, że Silent Loop 3 360 mm może być zastosowany zarówno w najnowszych platformach, jak i w starszych, a także w profesjonalnych stacjach roboczych z procesorami HEDT.

W zestawie z chłodzeniem be quiet! Silent Loop 3 to co najciekawsze to fakt, że otrzymujemy butelkę z cieczą chłodzącą, którą można bezpiecznie wykorzystać do uzupełnienia układu – bez obaw o utratę gwarancji.

W kwestii dołączonej pasty termoprzewodzącej – producent nie podaje żadnych szczegółowych informacji na temat jej parametrów, takich jak przewodność cieplna czy skład. Wiadomo jedynie, że ma szary kolor i że jej ilość powinna wystarczyć na jedną, ewentualnie dwie aplikacje, w zależności od wybranej metody nanoszenia.

2. OMÓWIENIE ZESTAWU AIO

Radiator

Zaledwie cztery lata po premierze poprzednika, be quiet! Silent Loop 3 doczekał się nowej wersji 360 mm, która zrozumiale urosła – jej wymiary to 397 mm długości (całkowicie), 120 mm szerokości, oraz 27 mm wysokości (z wentylatorem: 52 mm), co pozwoliło na zastosowanie trzech wentylatorów 120 mm oraz zachowanie nadal względnie chudej chłodnicy, co daje nam dużą kompatybilność z wieloma obudowami PC.

Radiator dołączony do zestawu be quiet! Silent Loop 3 360 mm ma wyżej już wspomnianą grubość 27 mm, co czyni go konstrukcją dość klasyczną w swojej klasie, zachowującą dobrą równowagę między wydajnością a kompatybilnością z obudowami. Gęstość użebrowania wynosi 20 FPI (finów na cal), co oznacza stosunkowo ciasne upakowanie finów – idealne do współpracy z wentylatorami generującymi wysokie ciśnienie statyczne.

Ciekawym zabiegiem inżynieryjnym zastosowanym w tym modelu jest nacięcie i rozszerzenie finów w połowie ich grubości. Dzięki temu zwiększono całkowitą powierzchnię oddawania ciepła, co przekłada się na lepszą efektywność odprowadzania energii cieplnej do powietrza przepływającego przez radiator.

To subtelna, ale istotna modyfikacja, która pozwala jeszcze skuteczniej wykorzystać możliwości dołączonych wentylatorów Silent Wings 4, zwłaszcza w konfiguracjach o dużym obciążeniu termicznym, jak np. przy procesorach klasy HEDT czy podczas długotrwałego renderowania.

Warto także zwrócić uwagę na istotny, a często pomijany szczegół konstrukcyjny. W jednym z narożników chłodnicy umieszczono specjalny port serwisowy (tzw. fill port), który umożliwia łatwe uzupełnienie cieczy chłodzącej bez potrzeby demontażu całego układu.

Co ważne, producent dołącza do zestawu 100-mililitrową buteleczkę z kompatybilnym płynem chłodzącym, dzięki czemu proces ten można przeprowadzić samodzielnie i bez utraty gwarancji.

To praktyczne rozwiązanie, które wyróżnia Silent Loop 3 na tle konkurencyjnych chłodzeń AIO – większość dostępnych na rynku modeli nie oferuje użytkownikowi możliwości serwisowania układu w ten sposób.

Choć ubytek cieczy jest procesem bardzo powolnym i rozciągniętym na wiele lat, to z czasem może wpłynąć na wydajność chłodzenia. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba wymieniać całego zestawu – wystarczy uzupełnić płyn, przywracając pełną sprawność układu.

Pompka AIO

Zgodnie z oczekiwaniami, producent w nowej wersji Silent Loop zadbał również o aspekty akustyczne – wewnątrz pompy zastosowano nowy, sześciobiegunowy silnik trójfazowy oraz trójkomorową konstrukcję, która skutecznie redukuje hałas i turbulencje. Podstawa chłodzenia wykonana została z niklowanej miedzi, ma lekko stożkowy kształt i wymiary 44 × 62 mm, dzięki czemu Silent Loop 3 360 (oraz 420 mm) pozostaje kompatybilny nawet z dużymi procesorami, takimi jak AMD Threadripper.

Co więcej, prędkość pracy pompy jest regulowana, dzięki czemu urządzenie ma pozostać ciche nawet przy maksymalnych obrotach. W wielu układach chłodzenia słychać od czasu do czasu bulgotanie cieczy – tutaj tego nie uświadczymy. Po wielu godzinach pracy Silent Loop 3 rzeczywiście zasługuje na swoją nazwę.

Pompa pracuje z maksymalną prędkością obrotową wynoszącą 3500 RPM, a dzięki zastosowaniu trójkomorowej konstrukcji udało się znacząco ograniczyć wibracje i wyciszyć jej działanie. Jednym z kluczowych atutów tej konstrukcji jest przesunięcie pompy względem podstawy chłodzącej procesor – rozwiązanie to skutecznie eliminuje ryzyko kolizji z modułami pamięci RAM.

W konstrukcji be quiet! Silent Loop 3 360 mm zastosowano wypukłą zimną płytę, której zadaniem jest zapewnienie równomiernego docisku IHS-a (Integrated Heat Spreader) do rdzenia krzemowego procesora. Taki kształt płyty ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapobiega powstawaniu poduszek powietrznych w materiale termoprzewodzącym, co mogłoby negatywnie wpłynąć na efektywność przekazywania ciepła.

Dzięki tej technologii, cała powierzchnia procesora jest lepiej schładzana, co zapewnia stabilniejszą temperaturę i optymalną wydajność chłodzenia, szczególnie przy dużych obciążeniach.

Do pompy prowadzą elastyczne węże o długości 400 mm, które ułatwiają montaż i pozwalają na swobodne poprowadzenie układu chłodzenia wewnątrz obudowy.

Zakres obrotów pompy AIO1700 – 3500 RPM ± 10%
Napięcie12V
Wymiary pompy44 x 62 mm
Długość rurek400 mm
Materiał rurek?

Wentylatory

Jedną z istotnych zmian względem poprzedniej generacji jest zastosowanie trzech wentylatorów Silent Wings 4 w wersji high-speed. Na pierwszy rzut oka różnice mogą wydawać się subtelne – nadal mamy do czynienia z siedmioma łopatkami o ząbkowanej krawędzi i brakiem podświetlenia – jednak jednolity, czarny wygląd doskonale współgra z resztą konstrukcji. Do zestawu mamy dołączony rozgałęźnik typu Y na 3 wentylatory.

Najważniejsze zmiany zaszły jednak wewnątrz. Nowe wentylatory, podobnie jak pompa, wyposażone zostały w sześciobiegunowy silnik, wykorzystują łożyska FDB (Fluid Dynamic Bearing) i zapewniają większą elastyczność montażową – niezależnie od tego, czy zamontujemy je na chłodnicy, czy po bokach obudowy. Deklarowana żywotność wynosi 30.000 godzin.

Dzięki czteropinowemu złączu PWM można precyzyjnie dostosować pracę wentylatorów – maksymalna prędkość wynosi 2500 RPM, co przekłada się na przepływ powietrza rzędu 76.7 CFM i ciśnienie statyczne na poziomie 3.96 mmH₂O.

Przyznam, że chętnie zobaczyłbym tutaj wentylatory Silent Wings 4 Pro, które oferują jeszcze wyższą wydajność, jednak standardowa wersja w zupełności wystarcza – a przy tym pozwala zredukować cenę zestawu.

Przewody PWM, zarówno te prowadzące od pompy, jak i od wentylatorów, są stosunkowo długie – co w zależności od układu wnętrza i rozmiaru obudowy może być zarówno zaletą (ułatwiając prowadzenie okablowania), jak i pewnym utrudnieniem.

ModelSilent Wings 4 120 PWM
Wymiary120 x 120 x 25 mm
Zakres obrotów wentylatorów0 – 2500 RPM ±10%
Maksymalny przepływ powietrza76.7 CFM (130.3 m³/h)
Maksymalny przepływ powietrza3.96 mm H₂O
Maksymalna głośność> 38.8 dB(A)
Podświetlenie
ŁożyskoFDB (Fluid Dynamic Bearing)
dynamiczne łożysko olejowe

3. INSTALACJA CHŁODZENIA W OBUDOWIE

Jedynym brakującym elementem w zestawie akcesoriów be quiet! jest chusteczka nasączona alkoholem izopropylowym, która pomogłaby oczyścić powierzchnię zużytego procesora przed montażem chłodzenia. Poza tym jednak w pudełku znajdziemy wszystko, czego potrzeba do instalacji – w tym odpowiednią ilość pasty termoprzewodzącej, wystarczającą na jeden montaż. Osobiście jestem zwolennikiem takiego podejścia – precyzyjnie odmierzona ilość pasty zmniejsza ryzyko błędów i daje użytkownikowi większy spokój podczas instalacji.

Zanim jednak przejdziemy do aplikacji pasty, konieczne jest zamontowanie odpowiedniego zestawu montażowego dopasowanego do posiadanej platformy. Rodzina AIO Silent Loop 3 oferuje pełne wsparcie dla najnowszych procesorów AMD AM5 oraz Intel LGA1851, a także kompatybilność z wcześniejszymi gniazdami: AM4, LGA1700, 1200, 1150, 1151 i 1155. Wsparcie dla jednostek AMD Threadripper również zostało przewidziane, choć ogranicza się do wersji chłodzenia z większymi chłodnicami – 360 mm i 420 mm – co jest uzasadnione ze względu na wyższe zapotrzebowanie cieplne tych procesorów.

Proces instalacji chłodzenia be quiet! Silent Loop 3 w wersji 360 mm na gnieździe AM5 przebiega w sposób typowy i nie powinien sprawić trudności nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Na początku należy zdjąć plastikowe prowadnice znajdujące się wokół gniazda procesora, następnie zamocować plastikowe dystanse, przykręcić odpowiednie ramiona montażowe, a na końcu przytwierdzić blok wodny (pompę) nad procesorem.

Po nałożeniu pasty wystarczy umieścić blok wodny na procesorze i przymocować go za pomocą czterech śrubek z radełkowaniem. Całość przebiegła bez najmniejszych trudności – elementy idealnie do siebie pasują, a montaż mogę określić jako jeden z bardziej komfortowych spośród ostatnio testowanych zestawów AIO.

Chociaż niektórzy użytkownicy preferują chłodnice z fabrycznie zamontowanymi wentylatorami, w tym przypadku każdy może dostosować układ chłodzenia do własnych preferencji. Warto wspomnieć, że zastosowano tutaj klasyczne dla be quiet! rozwiązania – wentylatory zostały fizycznie odseparowane od chłodnicy przy pomocy gumowych podkładek, co dodatkowo zmniejsza przenoszenie drgań. W zestawie znajdziemy też wystarczającą liczbę śrub, by w razie potrzeby zamontować dodatkowe trzy wentylatory po drugiej stronie radiatora.

Na koniec wystarczy podłączyć złącze 5V ARGB i już po chwili chłodzenie ożywa. W mojej platformie testowej zestaw prezentuje się naprawdę ładnie – matowa, jednolicie czarna obudowa pompy nadaje całości profesjonalnego wyglądu, który jednocześnie przemawia do graczy dzięki subtelnemu, ale efektownemu podświetleniu RGB. Szkoda jedynie, że producent nie przewidział białej wersji kolorystycznej, która byłaby idealnym uzupełnieniem jasnych konfiguracji.

4. PLATFORMA TESTOWA / METODYKA TESTOWA

  • Procesor: AMD Ryzen 7 2700 GHz 3.2/4.1 GHz @ 4.0 GHz 1.30v
  • Płyta główna: Gigabyte B450 Aorus Elite
  • Pamięć RAM: 16 GB Patriot Viper DDR4 3000 MHz CL16
  • Karta graficzna: ASUS GeForce GTX 950 DirectCu II Strix OC 2 GB
  • Nośnik danych: SSD Plextor M6V 128 GB
  • Zasilacz: Chieftec GPS-500A8 500W
  • Monitor: AOC 24G2ZU
  • System: Windows 11 23H2

Jak przeprowadzano testy?

  • obudowa Genesis Diaxid 605F podczas testów była zamknięta.
  • obroty wentylatorów na karcie graficznej ustawiłem na sztywno na poziom 30%.
  • pasta termoprzewodząca użyta do testów to bazowa pasta dostarczona do każdego chłodzenia z osobna, którą, zanim zacząłem właściwe testy, wcześniej wygrzałem po każdej aplikacji metodą na „ziarnko grochu” (tak jest w przypadku testów każdego chłodzenia)
  • Testy temperatur procesora przeprowadziłem z wykorzystaniem programu Prime 95 (test Small FTT). Procesor w Prime95 jest obciążony w 100%, a sam test trwa około 30 minut, po których następuje 10 minut wychłodzenia a potem przeprowadzam kolejny około 30-minutowy finalny test pomiarowy.
  • wartości temperatury odczytywane są z programu pomiarowego HWiNFO
  • pokazane na wykresach wyniki to maksymalne wartości uzyskane podczas testów. 
  • temperatura otoczenia podczas testów na ogół jest zmienna, w zależności od konkretnego dnia jak i samej pory w trakcie dnia (choć w 99% przypadków oscyluje w przedziale 22-23 stopni C.). Dlatego aby nie miała ona decydującego wpływu na wyniki, to na wykresach uwzględniłem Deltę (jest to różnica temperatury otoczenia oraz testowanego podzespołu).
  • testy głośności przeprowadzam decybelomierzem Benetech GM1351 (30 dBA-130 dBA). Minimalny poziom, jaki zmierzyłem w pomieszczeniu testowym wynosił 39 dBA (godziny 20-22.00). Dlatego też, jeśli na wykresie głośności widzicie tę, lub niewiele wyższą wartość, to znaczy, że wentylator/y (głównie na obrotach minimalnych) był/y praktycznie niesłyszalne.
  • głośność wentylatorów zmierzyłem z odległości 20 cm od środka szklanego boku obudowy (w tym przypadku skręciłem obroty wentylatorów z obudowy i karty graficznej do użytecznego minimum (> 20%), tak aby nie miały one wpływu na wyniki).

Testy odbyły się w czterech różnych scenariuszach pracy:

  • 1. obroty wentylatora chłodzenia maksymalne + obroty wentylatorów w obudowie 30% / GPU – auto
  • 2. obroty wentylatora chłodzenia maksymalne + obroty wentylatorów w obudowie 100% / GPU – auto (test opcjonalny, podglądowy – tego typu ustawienie na ogół nie jest używane na co dzień)
  • 3. obroty wentylatora chłodzenia uśrednione do +- 1600 RPM / obroty wentylatorów w obudowie 30% / GPU – auto
  • 4. obroty wentylatora chłodzenia uśrednione do +- 1000 RPM / obroty wentylatorów w obudowie 30% / GPU – auto

5. TESTY PRAKTYCZNE

Spoczynek (pulpit) – CPU 100% (pompka AIO 100%) / wentylatory 30%

Test spoczynkowy polega na uruchomieniu platformy testowej, zalogowaniu się do systemu Windows 11, uruchomieniu oprogramowania monitorującego i pozostawieniu komputera w stanie bezczynności na 20 minut.

Testy w Prime95

100% (pompka AIO 100%) / obudowa 30%

100% (pompka AIO 100%) / obudowa 100% – ustawienie wentylatorów w obudowie opcjonalne, nie na co dzień

+- 1600 RPM (pompka AIO 100%) / obudowa 30%

+- 1000 RPM (pompka AIO 100%) / obudowa 30%

Temperatura sekcji VRM płyty głównej – 100% (pompka AIO 100%) / 30%

Testy głośności testowanego chłodzenia / fabrycznych wentylatorów (bez uwzględnienia pracy pompy AIO)

Testy głośności pompki AIO:

  • 10%: (+- 1740 RPM) – 41 dBA
  • 100%: (+- 3350-3380 RPM) – 42 dBA

6. PODSUMOWANIE

Kosztujące od 600 do maksymalnie +- 650 złotych be quiet! Silent Loop 3 w wersji 360 mm to jedno z tych chłodzeń typu AIO, które – zgodnie z nazwą producenta – celują przede wszystkim w zapewnienie możliwie najcichszej pracy, nie rezygnując przy tym z solidnej wydajności. Najnowsza generacja Silent Loop to nie tylko kontynuacja znanego już podejścia be quiet!, ale też zauważalny krok naprzód względem poprzedników – zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym.

Już na pierwszy rzut oka chłodzenie wyróżnia się jakością wykonania. Całość utrzymana jest w klasycznym, stonowanym stylu – bez zbędnego podświetlenia A-RGB na wentylatorach, co dla wielu entuzjastów komputerów jest sporą zaletą. Zastosowana pompa typu „reverse-flow” z ceramicznym łożyskiem i trzy wysokociśnieniowe wentylatory Silent Wings 4 120 mm przekładają się na wyjątkowo cichą pracę – praktycznie niesłyszalną w spoczynku – i nadal wystarczająco cichą nawet pod dużym obciążeniem.

Wydajność chłodzenia określił bym sumarycznie jako bardzo dobrą. Silent Loop 3 gdy „wieje” mocno, to radzi sobie bez większego problemu z redakcyjnym Ryzenem 7 2700 @ 4 GHz, więc także i z dużo mocniejszymi procesorami typu i9 14900K/Ultra 9 oraz Ryzenami 9 z serii 79xx/99xx też sobie poradzi w takim scenariuszu. Co istotne, firmie be quiet! udało się zachować względnie wysoką kulturę pracy wentylatorów (pompka AIO to osobny temat – tu jest bardzo dobrze) nawet przy najwyższym RPM (> 52 dBA w testach), co czyni ten model więcej niż dobrym rozwiązaniem dla osób szukających kompromisu między temperaturami a ciszą.

Jeśli chodzi o montaż – ten nie należy do najtrudniejszych, ale wymaga pewnej precyzji, zwłaszcza na aktualnych platformach AMD. Sama pompa jest stosunkowo duża, co może powodować ograniczenia w bardzo kompaktowych obudowach lub przy montażu wysokich modułów RAM. Warto też dodać, że chłodzenie wspiera najnowsze gniazda procesorów – Intel LGA1700 oraz AMD AM5 – a także pozwala na konserwację dzięki możliwości uzupełnienia płynu chłodzącego poprzez specjalny port serwisowy.

Pomimo braku podświetlenia ARGB na wentylatorach (podświetlenie dostępne jest tylko na pompce AIO), Silent Loop 3 prezentuje się nowocześnie. Bardzo dobrej klasy matowe wykończenie, ładnie wyglądające czarne przewody w oplocie, subtelne logo producenta na pompce – po prostu ogólnie pojęty całościowy minimalizm podkreślają charakter premium.

Werdykt? be quiet! Silent Loop 3 360 mm to chłodzenie skierowane do świadomego użytkownika, który nie szuka efektownych LED-ów czy skrajnie wyżyłowanej wydajności, ale ceni sobie bezkompromisową ciszę, stosunek kultury pracy do wydajności (szczególnie pompki AIO) przy zachowaniu odpowiednich obrotów wentylatorów czy wysoką jakość wykonania. W tych zakresach – Silent Loop 3 jest jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań na rynku.