Opublikowane w czasopiśmie Nature Plants odkrycie może doprowadzić do rozwoju technologii umożliwiającej kontrolowanie reakcji fizjologicznych roślin i tym samym łagodzenia skutków wzrostu temperatury.
Zespół dokonał odkrycia poprzez zastosowanie kombinacji genetycznych, molekularnych oraz obliczeniowych na kwitnącej roślinie rzodkiewnika. Lider zespołu,Sureshkumar Balasubramanian, wyjaśnia, że dwa kluczowe procesy komórkowe współpracują w celu zmniejszenia poziomu białka, które zwykle uniemożliwia rozkwit, dzięki czemu rośliny wytwarzają kwiaty w odpowiedzi na podwyższanie temperatury:
To bardzo ekscytujące, zrozumienie jak te mechanizmy genetyczne współpracują otwiera nowe możliwości dla nas abyśmy byli w stanie opracować technologię kontrolowania kiedy roślina zakwita. Mechanizmy takie są obecne we wszystkich organizmach więc możemy być w stanie przenieść tę wiedzę do roślin upranych.
Mimo, że odkryto podstawę genetyczną kwitnienia już 10 lat temu to dopiero teraz naukowcy dostali odpowiednie narzędzia pozwalające na zbadanie dokładne tego mechnizmu. Kto wie, może to będzie jednym ze sposobów na walkę z głodem?
Źródło: Phys.org