Reklama
aplikuj.pl

Bliska Ziemi gwiazda może emitować ciemną materię. Gdzie się znajduje?

Bliska Ziemi gwiazda może emitować ciemną materię. Gdzie się znajduje?

Betelgeza często gości na ustach astronomów, którzy zajmują się tajemniczymi spadkami jasności tej gwiazdy. Teraz jednak zrobiło się o niej głośno z innego powodu: naukowcy przypuszczają, że obiekt ten może być swego rodzaju fabryką ciemnej materii.

Betelgeza znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i jest oddalona od Ziemi o ok. 520 lat świetlnych. Po wykryciu wahań w jej jasności przypuszczano, że być może gwiazda zbliża się do kresu swojego istnienia i wkrótce eksploduje w formie supernowej. Z czasem pojawiły się jednak informacje podważającego tego typu hipotezy.

Czytaj też: Betelgeza na sterydach. Naukowcy zdziwieni zachowaniem ogromnej gwiazdy

Ze względu na rozmiary i generowane temperatury, Betelgeza może być doskonałym miejscem do znalezienia tzw. aksjonów. Te hipotetyczne cząstki mogą mieć masę miliardy razy mniejszą od elektronów i stanowią idealnych kandydatów na składniki ciemnej materii. Ta tajemnicza substancja jest przypuszczalnie stosunkowo powszechna we wszechświecie, choć nigdy jej bezpośrednio nie wykryto.

Betelgeza to gwiazda oddalona o ok. 520 lat świetlnych i mająca masę znacznie większą od Słońca

W teorii aksjony nie powinny wchodzić w interakcje z innymi cząstkami, ale istnieje małe prawdopodobieństwo, że fotony mogą przekształcać się w aksjony pod wpływem obecności silnego pola magnetycznego. Jądro gwiazdy takiej jak Betelgeza jest w tym przypadku idealne, ponieważ ma ona 20-krotnie większą masę od Słońca.

Czytaj też: Ciemna materia nie istnieje? Zaskakujące doniesienia astrofizyków

Jeśli w takich warunkach powstają aksjony, to mogą być emitowane w przestrzeń kosmiczną, by potem docierać w kierunku Ziemi. Betelgeza, jako stosunkowo stara gwiazda, nie powinna emitować zbyt wiele promieniowania rentgenowskiego, dlatego każde wykryte może świadczyć o obecności aksjonów. Jak na razie nic takiego nie miało miejsca, jednak astrofizycy szykują się na dokładniejsze obserwacje tej stosunkowo bliskiej gwiazdy.