Reklama

Bliska Ziemi gwiazda może emitować ciemną materię. Gdzie się znajduje?

Betelgeza często gości na ustach astronomów, którzy zajmują się tajemniczymi spadkami jasności tej gwiazdy. Teraz jednak zrobiło się o niej głośno z innego powodu: naukowcy przypuszczają, że obiekt ten może być swego rodzaju fabryką ciemnej materii.

Betelgeza znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i jest oddalona od Ziemi o ok. 520 lat świetlnych. Po wykryciu wahań w jej jasności przypuszczano, że być może gwiazda zbliża się do kresu swojego istnienia i wkrótce eksploduje w formie supernowej. Z czasem pojawiły się jednak informacje podważającego tego typu hipotezy.

Czytaj też: Betelgeza na sterydach. Naukowcy zdziwieni zachowaniem ogromnej gwiazdy

Ze względu na rozmiary i generowane temperatury, Betelgeza może być doskonałym miejscem do znalezienia tzw. aksjonów. Te hipotetyczne cząstki mogą mieć masę miliardy razy mniejszą od elektronów i stanowią idealnych kandydatów na składniki ciemnej materii. Ta tajemnicza substancja jest przypuszczalnie stosunkowo powszechna we wszechświecie, choć nigdy jej bezpośrednio nie wykryto.

Betelgeza to gwiazda oddalona o ok. 520 lat świetlnych i mająca masę znacznie większą od Słońca

W teorii aksjony nie powinny wchodzić w interakcje z innymi cząstkami, ale istnieje małe prawdopodobieństwo, że fotony mogą przekształcać się w aksjony pod wpływem obecności silnego pola magnetycznego. Jądro gwiazdy takiej jak Betelgeza jest w tym przypadku idealne, ponieważ ma ona 20-krotnie większą masę od Słońca.

Czytaj też: Ciemna materia nie istnieje? Zaskakujące doniesienia astrofizyków

Jeśli w takich warunkach powstają aksjony, to mogą być emitowane w przestrzeń kosmiczną, by potem docierać w kierunku Ziemi. Betelgeza, jako stosunkowo stara gwiazda, nie powinna emitować zbyt wiele promieniowania rentgenowskiego, dlatego każde wykryte może świadczyć o obecności aksjonów. Jak na razie nic takiego nie miało miejsca, jednak astrofizycy szykują się na dokładniejsze obserwacje tej stosunkowo bliskiej gwiazdy.