Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie obserwują Betelgezę, która tajemniczo zmienia jasność

Dzięki wykorzystaniu teleskopu VLT, naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Europejskiego dokonali obserwacji Betelgezy. W ostatnim czasie gwiazda ta wzbudzała spore zainteresowanie na skutek jej nagłych skoków jasności.

Betelgeza to czerwony nadolbrzym wchodzący w skład gwiazdozbioru Oriona. Obecnie ma ona ok. 36% swojej normalnej jasności, a różnicę można zauważyć nawet gołym okiem. Z tego względu naukowcy wkładają spory wysiłek w badania poświęcone tym nagłym skokom. W styczniu ubiegłego roku wykorzystali insturment SPHERE do obserwacji Betelgezy, choć wtedy gwiazda była jeszcze stosunkowo jasna, a spadek nastąpił dopiero na przestrzeni kolejnych miesięcy. Dzięki porównaniu materiałów zebranych w kolejnych tygodniach badacze są w stanie w pełni ocenić poziom zmian.

Nowsze zdjęcia wykonano z wykorzystaniem teleskopu VLT, który skierował swoje instrumenty w stronę Betelgezy w grudniu ubiegłego roku. Zaobserwowane wtedy zachowanie pyłu otaczającego gwiazdę przypomina zjawisko, które następuje, kiedy gwiazda zrzuca swoje zewnętrzne warstwy.

Co ciekawe, już od dawna astronomowie przewidywali, że Betelgeza w przyszłości eksploduje jako supernowa. Na szczęście, ze względu na dystans dzielący tę gwiazdę od Ziemi (niemal 700 lat świetlnych), ewentualny wybuch nie powinien stanowić zagrożenia dla naszej planety.