WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Bezdech senny związany jest z Alzheimerem

Bezdech senny związany jest z Alzheimerem

Na 71 dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology naukowcy ujawnili związek pomiędzy bezdechem sennym a zwiększoną ilością toksycznego białka w mózgu. Jego większe ilości związane są z Alzheimerem.

Coraz więcej badań pokazuje, że sen odgrywa ogromną rolę dla naszego mózgu. Badania od dłuższego czasu wiążą go z demencjami oraz Alzheimerem. Jednakże dopiero niedawno naukowcy zaczęli dokładnie rozumieć, dlaczego zły sen wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych.

W nowym badaniu wykazano związek pomiędzy zwiększonymi poziomami białek tau a bezdechem sennym. Białka te są silnie zaangażowane w neurodegeneracyjne efekty występujące w chorobie Alzheimera.

Czytaj też: Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć bez snu?

W badaniu wzięło udział 288 osób w wieku powyżej 65 lat. Żadna osoba nie miała zdiagnozowanych upośledzeń funkcji poznawczych. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na pytania w ankiecie oraz przeszedł badanie PET w celu określenia poziomów białek tau w móżgu.

Okazało się, że osoby cierpiące na bezdech senny miały średnio o 5% większe poziomy tego białka niż zdrowi pacjenci. Badanie ma jednak jedną wadę – nie ma pewności, że zwiększone ilości białka tau nie powodowało całkowicie coś innego. Dlatego też sami naukowcy stojący za odkryciem mówią, że muszą przeprowadzić jeszcze sporo kolejnych badań, aby potwierdzić uzyskane wyniki.

Jest to kolejne badanie potwierdzające, że sen jest bardzo ważny w naszym życiu. Pamiętajcie więc aby spać 7-8 godzin dziennie oraz śledzić Wasz sen. Dzięki temu możecie zapobiec albo wcześnie wykryć wiele różnych chorób.

Czytaj też: Jak wraz z wiekiem zmienia się nasza podatność na emocje?

Źródło: Newatlas