Odpowiednie zarządzanie flotą pojazdów jest niezbędne dla efektywnej i wydajnej pracy oraz optymalizacji kosztów. Jednocześnie niesie za sobą pewne wyzwania i zagrożenia, z którymi należy się liczyć. W świecie zdominowanym przez cyfryzację i technologię, zaawansowane oprogramowania generują i przetwarzają ogromną ilość danych, które mogą stać się celem ataków cyberprzestępców. Z tego powodu warto przyjrzeć się bezpieczeństwu danych w firmie.
Firmy posiadające flotę pojazdów do zarządzania wykorzystują zarówno rozwiązania informatyczne jak systemy telematyczne. Ich zastosowanie wiąże się z szeregiem zalet zarówno na poziomie organizacyjnym, jak i finansowym. Musisz jednak pamiętać, że technologię można wykorzystać do różnych celów, w tym do kradzieży. Co zrobić, aby zabezpieczyć dane?
Jakie dane stają się celami ataków?
Aby wdrożyć w firmie zabezpieczenia związane z ochroną danych, trzeba wiedzieć, które z nich najczęściej padają ofiarą cyberprzestępców. Cennym łupem mogą się okazać dane GPS i te dotyczące tras, bo złodzieje mogą na ich podstawie zaplanować kradzież ładunków lub samochodów. Zabezpieczyć trzeba również dane osobowe kierowców, a więc numer prawa jazdy, numer ubezpieczenia oraz adres zamieszkania. Oprócz tego zadbaj o ochronę danych finansowych i operacyjnych jak rachunki, faktury i kontrakty.
Najlepsze praktyki zwiększające bezpieczeństwo danych
Jest kilka sposobów na to, by w zarządzaniu flotą samochodową lepiej dbać o bezpieczeństwo danych. Oto kilka z nich:
-
Aktualizacje programów. Najprawdopodobniej korzystasz ze specjalistycznych rozwiązań informatycznych dedykowanych transportowi. Pamiętaj, by regularnie je aktualizować, bo wraz z nimi usuwane są luki w zabezpieczeniach.
-
Ograniczenie dostępu do danych tylko dla osób uprawnionych. Musisz nadzorować komu i do jakich danych dajesz dostęp. Dodatkowo, zaleca się wprowadzenie dwuetapowej weryfikacji przy logowaniu (2FA) dla każdego użytkownika.
-
Szyfrowanie danych. Dobrą praktyką jest szyfrowanie danych, dzięki któremu nawet jeśli ktoś uzyska do nich dostęp, to bez klucza deszyfrującego nie będą w stanie ich odczytać. Szyfrowanie warto wprowadzić m.in. do przesyłania informacji za pomocą aplikacji mobilnych, maila bądź GPS.
-
Szkolenia pracowników. Ważne, by pracownicy mieli świadomość tego, na jakie zagrożenia mogą trafić i jak ich unikać. Metody przestępców się zmieniają i wiedzę na ich temat również należy aktualizować.
Karty paliwowe sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa
Karta paliwowa jest narzędziem, po jakie sięgają niemal wszystkie firmy posiadające floty pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Karta flotowa służy do bezgotówkowego płacenia za paliwo oraz inne produkty i usługi na stacji paliwowej. Korzystanie z karty paliwowej wiąże się z licznymi zaletami jak oszczędność czasu, możliwość większej kontroli wydatków, prostsze księgowanie, czy preferencyjne ceny i zniżki od dostawcy karty. Oprócz tego karty paliwowe mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i to nie tylko bezpieczeństwa danych. Oto kilka technologii Shell Card, które zapewniają ochronę:
1. Technologia CHIP&PIN. Każda karta posiada swój indywidualny PIN, a także chip który zabezpiecza przed kopiowaniem. W razie ewentualnej kradzieży karty możesz ją natychmiast zablokować.
2. Weryfikacja. Mamy rozwiązania umożliwiające weryfikacje ID kierowcy oraz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) podczas logowania do dedykowanej aplikacji do zarządzania flotę.
3. Alerty. W portalu Shell Fleet Hub masz możliwość ustawić alerty o nietypowych transakcjach, i limity płatności. Możesz jasno sprecyzować zakres dozwolonych zakupów, obszar i godziny, w jakich można korzystać z karty.
W dzisiejszym zdominowanym przez technologie cyfrowe świecie dbałość o ochronę danych nabiera szczególnego znaczenia. Wdrażając odpowiednie strategie w firmie, unikniesz wielu nieprzyjemności związanych z kradzieżą wrażliwych danych, dlatego warto pomyśleć o nich jak najszybciej.
Artykuł zewnętrzny.