Nowa badania wykazały, że za głód odpowiada pewne białko. Publikacja, która ukazała się w czasopiśmie Neuron może więc zmienić sposób walki z nadwagą.
Naukowcy do badania wykorzystali myszy. Zajęli się oni sprawdzeniem jaką rolę odgrywa białko AMPK w neurologicznych wzorcach odpowiadających za uczucie głodu. Zaprojektowali oni część myszy aby owe białko było cały czas włączone. Okazało się, że owe zwierzęta mają znacznie zwiększone spożycie pokarmu i tym samym większy przyrost masy ciała. Myszy także wykazały zwiększone formowanie się kolców dendrytycznych.
W badaniu stwierdzono także, że blokowanie grupy białek zwanych PAK wykazuje odwrotny efekt niż aktywowanie AMPK. natomiast nie wiadomo jeszcze w jaki sposób białka i neurony komunikują się ze sobą w celu stworzenia uczucia głodu. Do tego potrzebne są jeszcze dalsze badania.
Tego typu wyniki przydadzą się w walce z otyłością. Jeśli zrozumiemy w jaki sposób powstaje uczucie głodu to będziemy mogli je chemicznie zablokować. Ludzie będą mniej głodni czyli będą też mniej jedli.
Źródło: http://www.gizmag.com/