Nowe badania przeprowadzone zostały przez naukowców z University School of Medicine. Skupiają się one na udowodnieniu hipotezy mówiącej, że transfuzje młodej krwi mogą odwrócić skutki starzenia się.
Badania skupiły się na związku znanym jako dinukleotydem nikotynoamidoadeninowym (NAD). W ostatnich latach jest on przedmiotem wielu badań nad starzeniem się. Naukowcy odkryli, że NAD jest niezbędny dla zdrowego metabolizmu energetycznego a jego poziomy systematycznie spadają wraz z wiekiem.
Czytaj też: Polacy odnieśli sukces w badaniach nad kondensatem Bosego-Einsteina
Naukowcy wzięli pod lupę białko eNAMPT, które krąży w krwiobiegu i odgrywa podstawową rolę w biosyntezie NAD. Poprzednie badania wykazały, że krew młodych myszy może przenosić właściwości, jednakże nie wiadomo było, dlaczego tak się dzieje. Odpowiedzią może być właśnie eNAMPT.
Badacze przeprowadzili kilka eksperymentów, które wykazały, że po transfuzjach eNAMPT poprawia się wiele cech związanych ze starością. Zwiększa się funkcjonalność fotoreceptorów w oku czy wyniki w testach pamięci. Suplementacja wydłuża także życie myszy o 16%.
Ciągle nie wiadomo jednak, jak najlepiej zwiększyć poziom NAD u starszych osób. Wiadomo, że prekursorzy wywołują niepożądane efekty i nie ma jeszcze na to bezpiecznego sposób. Możliwe, że nowe badania doprowadzą do ciekawych badań klinicznych i na koniec do leków.
Czytaj też: Gry komputerowe pomogły w tworzeniu białek syntetycznych
Źródło: Newatlas