Ponad 80 procent gatunków zwierząt na naszej planecie stanowią owady. Przez lata na ich temat pojawiło się wiele niesprawdzonych teorii. Teraz ich obalaniem zajmują się naukowcy wykorzystujący tzw. big data, czyli ogromne zbiory danych.
Jednym z popularnych twierdzeń jest to, że istnieje pewien rodzaj uniwersalnego prawa skalowania, które oznacza, że niektóre kształty jaj mogą istnieć tylko w pewnych rozmiarach. Inne hipotezy próbowały powiązać kształt i wielkość jaj ze specyficznymi procesami biologicznymi: większe jajka miałyby mieć tendencję do wydłużania się, na przykład w celu łatwiejszego wytłaczania z ciała matki, a większe jaja miałyby dłużej się rozwijać.
Czytaj też: Big data pozwoli na przewidzenie przyszłości
Wykorzystanie big data dość szybko pozwoliło obalić wiele z tych mitów. Badacze nie zauważyli żadnego uniwersalnego prawa skalowania, powiązań między kształtami a rozmiarami jaj, ani dłuższego czasu rozwoju większych jaj. Naukowcy są dość zaskoczeni faktem, że w świecie owadów istnieje tak mało korelacji, przynajmniej jeśli mowa o ich rozmnażaniu.
Aby przeprowadzić badania, zespół specjalistów zdigitalizował ponad 3000 dokumentów z ostatnich 300 lat, zmieniając wielowiekowe notatki i rysunki w dane z możliwością obróbki cyfrowej. Korzystając z oprogramowania poszukującego określeń takich jak „rozmiar jajka” lub „kształt jajka” pojawiło się około 1700 dokumentów, które odnosiły się do jaj owadów. Z ich wykorzystaniem badaczom udało się namierzyć około 10 000 pomiarów, z których część wykonano ręcznie jeszcze w XVIII wieku.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Przy pomocy Big Data jesteśmy w stanie przewidywać ataki terrorystyczne z ponad 90% skutecznością