WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

BigRep wydrukowało w 3D autonomiczny samochód elektryczny

Patrząc na technologiczny rynek, można odnieść wrażenie, że ten upływa pod znakiem druku 3D, elektrycznego napędu i autonomii… to właśnie łącz najnowszy projekt BigRep.

Niemiecka firma BigRep zaprezentowała prototyp projektu sportowego niewielkiego cacka z 14 części wydrukowanych w 3D o nazwie Loci. Napędza go elektryczny układ napędowy i w teorii umożliwia jazdę w trybie autonomicznym, a za jego projekt odpowiada podwykonawca – niejaka firma NowLab.

Zakrzywiony czterokołowiec o nazwie Loci powstał z myślą o dojazdach „ostatniej mili”, czyli takich, do których wykorzystuje się np. hulajnogi elektryczne. Świetnie również sprawdzi się na rozległych lotniskach, czy kampusach, nie zajmując wiele, bo 2,85 x 1,46 x 0,85 metra.

Nadwozie Loci zostało drukowane przy użyciu materiału Pro HT firmy BigRep, który jest stosowany na zderzaki, belki, podczas gdy połączenia są tworzone przy użyciu Nylon 6 (PA6/66), a opony z termoplastycznego poliuretanu. Nie ma żadnych informacji na temat elektrycznego układu napędowego ani zainstalowanej autonomicznej technologii, ale BigRep wspomina o systemie infotainment z ekranem dotykowym, dźwięku przestrzennym, oświetleniu LED, a nawet bezprzewodowej ładowarce.

Prototyp Loci doczekał się już całych trzech wariantów zależnie od wykonawców (niżej). Jeden z nich powstał z myślą o samotnych podróżach na zamkniętych terenach, a drugi oferuje już podróż dla dwojga. Ciekawie prezentuje się koncepcja dubajska, która zapewnia luksus z myślą o transporcie na lotniskach i posiada panele słoneczne, dużą przestrzeń bagażową i wytrzymałe opony z myślą o piaszczystym terenie.

Loci jest więc o tyle interesujący, że przyjmuje już teraz kilka wariantów zależnie od wykonawcy. Jest taką „piaskownicą” w myśl przyszłych elektrycznych pojazdów autonomicznych.

ŹRÓDŁO: New Atlas