WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Bioniczna, wydrukowana w 3D ręka zachwyca realizmem

Sztuczne ramię, stworzone przy pomocy technologii druku trójwymiarowego już robi wrażenie, jednak potęguje je fakt, że ręka potrafi śledzić ruchy użytkownika i odtwarzać je w niezwykle realistyczny sposób.

Projekt zapoczątkowała firma YouBionic, która regularnie dzieliła się materiałami pokazującymi jego rozwój. Teraz robotyczne ramię jest niemal skończone, a przynajmniej tak można wnioskować po obejrzeniu najnowszego filmu prezentującego je w akcji.

Założeniem YouBionic jest stworzenie urządzenia mogącego pomóc osobom, które urodziły się bez którejś z kończyn górnych lub utraciły je w czasie życia. Ręka mogłaby też znaleźć zastosowanie jako bardziej precyzyjny zamiennik obecnie używanych robotów, np. w produkcji przemysłowej. Dodatkowym atutem pomysłu jest jego dostępność, związana z możliwością wydrukowania gadżetu przy pomocy drukarek 3D.

Jak widzimy na powyższym materiale, ramię zachowuje się niezwykle realistycznie. Jego najnowsza wersja zapewnia bardziej naturalny ruch obrotowy, machanie dłonią oraz efektywniejsze zginanie łokcia. Zwiększono też siłę, co jeszcze bardziej zbliża sztuczną kończynę do tej ludzkiej. Na filmie naśladuje ona ruch człowieka, jednak można też zaprogramować ją do powtarzania konkretnych sekwencji bądź sterować nią zdalnie. Najnowszym aspektem, nad któym pracują naukowcy z YouBionic jest uzyskanie zdolności do kontrolowania ramienia przy pomocy mózgu.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: YouBionic]

Robot, który być może w przyszłości zabierze pracę barmanom