Reklama
aplikuj.pl

Pianista przez ponad 20 lat miał problem z graniem. Pomogły mu bioniczne „dłonie”

fortepian, muzyk

João Carlos Martins jest jednym z najbardziej uznanych pianistów w historii. Niestety, na ponad 20 lat musiał zrezygnować z grania na swoim ukochanym instrumencie, co było efektem problemów z dłońmi.

Na skutek choroby, na którą cierpiał, musiał przejść kilka operacji. Te uniemożliwiły mu z kolei grę z podobną łatwością i na poziomie, jaki prezentował dwie dekady wcześniej. Sytuacja zmieniło się pod koniec 2019 roku, kiedy João Carlos Martins wykorzystał specjalne rękawice, które pozwoliły mu ponownie grać na fortepianie.

https://twitter.com/i/status/1310631340883275776

Elementy powstały dzięki wysiłkom brazylijskiego projektanta Ubiratã Bizarro Costy. Ubiratã skontaktował się z João Carlosa Martinsem po jednym z koncertów i zaproponował mu stworzenie specjalistycznych rękawic. W wywiadzie udzielonym AP News mężczyzna przyznał, że był to prezent dla pianisty, nie pomysł na biznes.

Czytaj też: Nowy egzoszkielet Ekso Bionics zyskał na wygodzie

Neoprenowe rękawice zostały zaprojektowane tak, aby automatycznie podnosić palce użytkownika. Aby wykonywały tę czynność, są wyposażone w arkusze z włókna węglowego, które używają siły, aby podnieść palce po opuszczeniu ich w celu naciśnięcia klawisza fortepianu. João Carlos Martins twierdzi, że w ostatnich latach otrzymał ponad 100 urządzeń, które miały rozwiązać jego problem, ale żadne z nich nie funkcjonowało tak skutecznie, jak opisywane rękawice.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News