WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Bioniczne soczewki trzykrotnie poprawią ostrość widzenia

Jak zapowiadają naukowcy odpowiedzialni za nowy wynalazek, „super-wzrok” będzie mógł zyskać każdy, kto skończył 25 lat, nawet przy sporych wadach.

Bioniczne soczewki chirurgicznie umieszcza się w oku, a cały proces trwa ok. 8 minut. Efekty zabiegu są natychmiastowe, może być on jednak przeprowadzany na osobach dorosłych – a dokładniej, tych które ukończyły 25. rok życia. Powodem tego ograniczenia jest fakt, że dopiero w tym okresie życia oczy są odpowiednio rozwinięte i naturalne soczewki można zastąpić sztucznymi.

Dr Garth Webb, odpowiedzialny za rozwój projektu, za przykład podaje trudności z odczytywaniem godziny. Według niego, jeśli do tej pory problem sprawiało dokonanie tego z odległości ok. 3 metrów, bioniczne soczewki pozwolą wydłużyć widoczność do nawet 9 metrów. Rozmówca od najmłodszych lat zmagał się z problemami ze wzrokiem, dlatego sam skorzysta z opracowanych przez siebie metod.

Według Webba, kanadyjscy pacjenci powinni otrzymać możliwość zakupu opisywanych soczewek w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie znajdują się one w fazie testów.

[Źródło i grafika: eteknix.com]