Naukowcy stworzyli „bionicznego grzyba”, który wytwarza energię elektryczną. Ich osiągnięcie może utorować drogę dla bardziej praktycznych systemów bioelektrycznych. Trudno jednak obecnie mówić o rewolucyjnym urządzeniu, który zagości w większości domów.
Zespół naukowców ze Stevens Institute of Technology w New Jersey rozpoczął prace od zwykłego, żywego grzyba. Następnie badacze wydrukowali rozgałęziony wzór na łepku za pomocą atramentu zawierającego nanowstążki grafenowe. Następnie, korzystając z bio-tuszu zawierającego cyjanobakterie, wydrukowali w 3D spiralny wzór na wierzchu tego poprzedniego.
Oświetlenie grzyba spowodowało fotosyntezę bakterii, produkując elektrony przepuszczane przez ich zewnętrzne membrany. W punktach na łepku, w których wzór atramentu biologicznego przecinał wzór atramentu elektronicznego, elektrony te zostały przeniesione do sieci przewodzącej utworzonej przez nanowstążki grafenowe.
Instalacja ostatecznie wygenerowała prąd o natężeniu około 65 nanoamperów. Chociaż to nie wystarcza do zasilania urządzenia, uważa się, że więcej grzybów może oświetlić diodę LED. Naukowcy badają obecnie sposoby zwiększenia mocy energii elektrycznej generowanej przez grzyba i wierzą, że ich system może prowadzić do metod organizowania innych rodzajów bakterii w układy, które mogłyby wykonywać funkcje takie jak oświetlenie bioluminescencyjne.
Warto wspomnieć, że grzyby są dobrym miejscem dla utrzymania cyjanobakterii, ponieważ dostarczają schronienia, wilgoci i składników odżywczych, przedłużając ich żywotność.
[Źródło: newatlas.com; grafika: American Chemical Society]
Czytaj też: Ta hybrydowa komórka zamienia wodę w elektryczność