Reklama
aplikuj.pl

Bioniczny rozrusznik serca zapewni znacznie dokładniejszą stymulację pacjentom

bioniczny-rozrusznik-serca

Wynalezienie pierwszego rozrusznika serca było z pewnością jednym z najważniejszych kamieni milowych, jeśli chodzi o postęp medyczno-technologiczny. Niestety, od tamtego czasu ich konstrukcja przesadnie się nie zmieniła, przez co sposób, w jaki urządzenia te regulują tempo bicia naszej głównej pompy jest dość ograniczony.

Na szczęście nauka nie stoi w miejscu. Zespół naukowców kierowany przez Juliana Patona z Uniwersytetu w Auckland opracował nowy rodzaj bionicznego rozrusznika serca o nazwie Cysoni.

Czytaj również: Rozruszniki serca można shakować i zagrozić życiu pacjenta

Od tradycyjnych rozruszników różni się on tym, że o reaguje na sygnały wysyłane przez organizm pacjenta w czasie rzeczywistym, dzięki czemu jest w stanie o wiele lepiej stymulować rytm mięśnia sercowego i dostosować go do aktualnego zapotrzebowania organizmu. Głównym monitorowanym parametrem jest oddech pacjenta.

— Jeśli przeanalizujesz częstotliwości w obrębie twojego tętna, odkryjesz, że tętno jest powiązane z twoim oddechem – tłumaczy Julian Paton z Uniwersytetu w Auckland.

Bioniczny rozrusznik sposobem na niewydolność serca

Cygnis powstał z myślą o pacjentach cierpiących na niewydolność serca. Schorzenie to sprawia, że serce nie jest w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi do zaspokojenia potrzeb organizmu. Dodatkowo, stan ten charakteryzuje się również utratą naturalnej zmienności rytmu serca – przywrócenie jej przekracza możliwości dzisiejszych rozruszników. Stąd też pomysł na stworzenie nowego typu tego urządzenia.

Bioniczny rozrusznik Cygnis ma na celu przywracanie zmienności rytmu serca poprzez monitorowanie płuc i wykrywanie sygnałów elektrycznych generowanych przez organizm podczas oddychania. Opierając się o te dane, urządzenie generuje precyzyjnie zsynchronizowane impulsy, aby przyspieszyć lub spowolnić pracę serca w razie potrzeby. Pierwsze testy na zwierzętach wypadły bardzo obiecująco.

— Nasze badanie pokazało, że wprowadzenie naturalnej zmienności rytmu serca poprawia zdolność serca do pompowania krwi przez ciało. – mówi Rohit Ramchandra, jeden z autorów badania.

Twórcy nowego rodzaju rozrusznika twierdzą, że ich urządzenie może zrewolucjonizować sposób, w jaki pacjenci z niewydolnością serca są stymulowani w przyszłości. Oczywiście zanim to nastąpi, bioniczny rozrusznik musi przejść przez fazę testów klinicznych na ludziach. Istnieje spora szansa, że rozpoczną się one jeszcze w tym roku.