Arkusze biopianki bazujące na grafenie mogą posłużyć do oczyszczania brudnych lub słonych wód. Dzięki temu staną się one zdatne do picia. To odkrycie może rozwiązać problem braku tej cieczy w wielu rejonach świata.
Działanie takiej biopianki jest proste. Składa się ona z dwóch części. Grafen znajduje się w pierwszej warstwie w postaci tlenku grafenu. Dolna warstwa wykonana została z nieskazitelnej celulozy, która została wyprodukowana przez bakterie. Obie warstwy idealnie się dopełniają. Generalnie biopiankę kładzie się na wodzie, następnie powoduje ona parowanie wody- cząsteczki soli i brudów pozostają na dole podczas gdy na górze zbiera się świeża woda. Jest tylko jedna wada- aby ten proces zadziałał musi być dostęp do dużej ilości słońca aby warstwa z grafenem się nagrzała.
Tworzenie biopianki jest szybkie i niedrogie, dzięki czemu idealnie nadaje się ona do wykorzystania przez kraje rozwijające się. Nie jest to jednak jedyny tego typu projekt. Naukowcy w Egipcie także wykorzystali cykl parowania do oczyszczania wody. Tyle że ich techniką destylacji była perwaporacja.
Póki co biopianka jest w fazie ciągłego badania. Jednakże zmiany w sposobie oczyszczania wody na pewno nadchodzą. Jeśli z tego typu badań choć jedna wioska dostanie możliwości szybkiego oczyszczania wody to są one warte wysiłku.
Źródło: http://futurism.com/; Zdjęcie: Autor: AlexanderAlUS (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 lub GFDL], Wikimedia Commons