WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Biostar Racing Z490GTA EVO

Temperatury sekcji zasilania Biostar Racing Z490GTA EVO

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu OCCT, test Linpack, który trwał 5 minut. Spoczynek polegał na włączeniu komputera i pozostawieniu go na 5 minut bez ruszania.

Jak wygląda OC na normalnych płytach? Żeby na szybko sprawdzić możliwości wystarczy nawet tylko zmienić mnożnik i napięcie – procesor odpowiednio się ustawia. W przypadku Biostara nie udało się ustabilizować procesora nawet na 4,9 GHz – taktowanie zawsze po chwili spadała. Co więcej wystarczyło że ruszę napięcie procesora z Auto na 1.4 V to taktowanie spadało nawet do 2-3 GHz pod obciążeniem. Na mnożnik większy niż 51 płyta nie reagowała – dawałem 52, 53 i więcej i tak zawsze procesor miał bazowo 5,1 GHz – jedynie zmiana w dół działała. Nie mam pojęcia jak na tej płycie podkręcić procesor a wierzcie mi, że sprawdzałem już wszystkie dostępne opcje i 5,2 GHz ani razu nie dało się uzyskać. Swoją drogą Opcji do OC też nie ma zbyt dużo więc nie mam nad czym spędzić godzin próbując i starając się coś zmienić.

Sekcja zasilania też nagrzewa się pod obciążeniem. Co ciekawe spadki taktowania widoczne były jak temperatura dochodziła do 70°C – wtedy też taktowanie spadało. 16 fazowa sekcja jest więc za słabo chłodzona aby utrzymać 10900K.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 6 STRONY: Podsumowanie
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1
PRZEJDŹ DO 6 STRONY: Podsumowanie