WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Błąd w procesorach od Intela

Większość z Was zapewne używa procesorów Intela, więc poniższy news może okazać się ważny. W niedawno opublikowanym artykule, naukowcy z University of New York at Binghamton twierdzą, że niektóre procesory są wadliwe i podatne na ataki. Błąd działa przeciwko metodzie wykorzystywanej przez Windows i MacOS, zwanej losowym rozkładem przestrzeni adresowej (ASLR-  adress space layout randomization).

Generalnie ASLR miesza lokalizacją w pamięci, gdzie aplikacje przechowują kod, dzięki czemu ciężej jest przejąć system. Zamiast tego ataki często powodują crashowanie komputera co może denerwować, ale przynajmniej hacker nie przejmie nad nim zdalnej kontroli.

Błąd w procesorach Intela został zaprezentowany na przykładzie rodziny Haswell. Umożliwia on obejście atakującemu ASLR. Istnieje więc luka w procesorze, która pozwala na określenie gdzie będą przechowywane fragmenty kodu.

Intel aktualnie bada tą sprawę. Z pewnością w nowym sprzęcie będzie chciał załatać tę lukę oraz wypuścić oprogramowanie, które to samo zrobi w starszych konstrukcjach.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/