Reklama
aplikuj.pl

Bloki pamięci zostały zauważone u myszy

Każdy z nas posiada w mózgu komórki, które śledzą nasze położenie i przebytą odległość. Owe neurony są znane także z włączania się w określonej kolejności u myszy podczas odpoczynku. To tak jakby zwierzę próbowało odtworzyć wcześniej przebytą ścieżkę. Proces ten prawdopodobnie pozwala na formowanie się wspomnień. Jednakże bez odpowiedniego odwzorowania aktywności neuronów dokładny powód i przyczyna tego procesu jest nieznana.

Aby uzyskać wgląd w ten proces, naukowcy z Francji dodali fluorescencyjne białko do neuronów czterech myszy. Białko świeci najmocniej w momencie, kiedy przepływ jonów wapnia do komórki jest największy. Dzięki temu zespół badawczy był w stanie obserwować aktywność ponad 1000 neuronów u myszy, które stały albo biegały na bieżni. Zgodnie z oczekiwaniami podczas biegania neurony świeciły. Natomiast dokładnie to samo działo się podczas odpoczynku, jednakże z jednym, dziwnym wyjątkiem. Mianowicie neurony uruchamiały się w tej samej kolejności, ale znacznie szybciej i zamiast aktywować się pojedynczo, to robiły to w grupach.

Naukowcy wyciągnęli wnioski, że neurony tworzą bloki pamięci. To naprawdę fascynujące odkrycie. Nie potwierdzono jednak jeszcze, że późniejsza działalność związana jest z tworzeniem wspomnień. Równie dobrze może to być zwykła działalność mózgu.

Źródło: newscientist.com