Reklama
aplikuj.pl

Bluetooth LE Audio – największa zmiana od lat zawita do słuchawek bezprzewodowych

słuchawki

Nowa generacja słuchawek bezprzewodowych będzie mogła pracować jeszcze dłużej na wbudowanej baterii, a przy tym zabrzmi lepiej i pozwoli podłączyć nieograniczoną liczbę urządzeń do jednego źródła dźwięku. Wszystko za sprawą nowego standardu Bluetooth LE Audio, nad którym prace zostały właśnie zakończone.

Początek prac nad standardem Bluetooth LE Audio głoszono na początku 2020 roku. Początkowo przedstawiciele Bluetooth SIG (Special Interest Group), czyli organizacji normalizacyjnej nadzorującej rozwój standardów Bluetooth mieli nadzieję, że pierwsze realne efekty w postaci nowych produktów pojawią się dużo wcześniej na rynku.

Opóźnienia wywołane przez pandemię koronawirusa doprowadziły do znacznych opóźnień i dopiero teraz udało się zakończyć prace nad ostateczną formą Bluetooth LE Audio. Z pewnością użytkowników najbardziej zainteresuje obecność nowego kodeka LC3, który został zaprojektowany z myślą o znacznie wydajniejszym sposobie przesyłania dźwięku.

Kodek LC3 ma umożliwić znaczną poprawę jakości dźwięku przy standardowej szybkości transmisji charakterystycznej dla bazowego kodeka SBC

Co ciekawe, możliwe będzie również osiągnięcie nieco lepszej jakości dźwięku przy połowie szybkości transmisji. Niższa przepływność wiąże się z mniejszym zużyciem energii, co powinno się przełożyć na dłuższą żywotność baterii w słuchawkach bezprzewodowych kompatybilnych z nowych standardem.  

Inna kluczowa funkcja Bluetooth LE Audio to możliwość podłączenia wielu urządzeń audio do jednego źródła za pomocą rozwiązania o nazwie Auracast. Wyobraźcie sobie możliwość parowania wielu słuchawek z jednym telewizorem znajdującym się w przestrzeni publicznej. Użytkownicy będą mogli wyszukiwać źródła dźwięku, tak jak w przypadku sieci Wi-Fi.

Czytaj też: Technologia 180W Thunder Charge od Infinix. 50% baterii naładowane w ekspresowym tempie

Alternatywnie posiadacze słuchawek ze wsparciem dla Bluetooth LE Audio będą mogli łączyć się ze źródłem dźwięku skanując kod QR lub dotykając powierzchni obsługującej technologię NFC. Na razie trudno powiedzieć czy standard stanie się dostępny dla obecnych modeli słuchawek za sprawą aktualizacji oprogramowania.