WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

BMW Gran Coupe 8 serii zaliczyło swój debiut

G16, a więc nowe czterodrzwiowe BMW serii 8 Gran Coupe zaliczyło właśnie premierę w ofercie BMW z zamiarem dotarcia do dealerów w cenie od około 335 tysięcy złotych. Jest to tym samym drugi już nabytek w serii 8 BMW tuż obok dwudrzwiowego coupe i wersji w kabriolecie. 

Czytaj też: Porsche wierzy w elektryczne samochody, co pokazuje kolejna inwestycja w Rimac

Jako że BMW serii 8 Gran Coupe jest swoistym następcą tego z serii 6, to nie sposób nie pokusić się o porównania do niego. Oczywiście nowszy model wygrywa pojedynek pod praktycznie każdym względem, czerpiąc garściami z obecnej już serii ósmej. W porównaniu do modelu Coupe jest jednak o 239 mm dłuższy, 30 mm szerszy i 66 mm wyższy, co przekłada się na kolejno 5082, 1932 i 1407 mm.

Ta zwiększona długość jest częściowo wynikiem rozstawu osi dłuższego o 201 mm niż w przypadku serii 8 Coupé i Cabrio, wynoszącym tutaj już 3023 mm. Oczywiście zapewniło to miejsce na dodatkową parę drzwi przy zachowaniu 440-litrowego bagażnika.

Po stronie silnika jest już tak, jak w całej serii 8. Wszystkie z nich współpracują z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów, przy czym 840i i M850i ​​xDrive wyposażone są w tylny mechanizm różnicowy M Sport. Podstawą jest sześciocylindrowy rzędowy i 3-litrowy benzyniak 840i z turbodoładowaniem o mocy 335 KM z napędem na tylne lub wszystkie koła, a topowe 523 koni mechanicznych zapewnia już wspomniana V8 M850i xDrive, rozpędzająca Gran Coupe 8 serii do setki w 3,9 sekundy.

Czytaj też: Statek towarowy zaczął tonąć z tysiącami samochodów na pokładzie

Źródło: Autocar