Reklama
aplikuj.pl

Bohaterowie Marvela w stylu XCOM. Twórcy Civilization mogą zaskoczyć

xcom, marvel

Czekacie na nowe XCOM? Być może w międzyczasie zagracie w podobny tytuł z bohaterami Marvela!

XCOM w 2021

Seria XCOM w ostatnim czasie trochę przycichła. Po wielkim powrocie w 2012 roku w postaci XCOM: Enemy Unknown oraz równie mocnej kontynuacji z 2016 w postaci XCOM 2, trzeba było czekać kolejne cztery lata na powrót tytułu. XCOM: Chimera Squad mające być lżejszą w odbiorze wersją tej marki, nie zdobyło jednak takiego uznania, jak poprzednicy. Ostatnie oceny gry na Steam wskazują na mieszane opinie graczy. Będąc konkretnym – 63% graczy uważa ten tytuł za dobry. Reszta wystawiła oceny negatywne.

XCOM po mojemu

Sam darzę gatunek, który reprezentuje seria XCOM, dość specyficznym uczuciem. Sam jestem dość słaby w tytuły strategiczne. Co prawda uwielbiam serię Heroes of Might and Magic, ale ukończenie poszczególnych odsłon jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Mimo to czekam na podobne tego typu produkcje, jak seria Disciples czy King’s Bounty.

Co to ma do serii XCOM? Bo tutaj jest bardzo podobna sytuacja! Nie będę kłamał – jestem beznadziejny w tej serii. Ale jak zacznę grać, ustalać wygląd moich towarzyszy, nadam im jeszcze imiona znajomych z czatu na Messengerze, a potem będę wysyłał im zrzuty ekranu, jak leżą martwi… no to w tym momencie XCOM znajduje miejsce w moim sercu.

Czytaj też: 60 fps w Horizon Forbidden West. Nowe informacje brzmią rewelacyjnie!

Próbowałem różnych podobnych gier, ale niestety, żadna nie zbliża się do poziomu prezentowanego przez ekipę Firaxis Games, odpowiedzialnej również za serię Civilization (No tej strategii, to już zupełnie nie jestem w stanie ogarnąć). XCOM ma w sobie pewną, ciężką do opisania, magię. Czy sukces serii kryje się w odpowiednim balansie rozgrywki, prezentowanej historii… a może to wszystkie składowe dają razem świetną grę? Nie wiem, jaki jest przepis na dobrego XCOMa od Firaxis Games, ale wkrótce znów będą mogli oni zaczarować.

Turowy Marvel

Jakiś czas temu podczas konferencji inwestorskiej poświęconej Take-Two, usłyszeliśmy, że firma pracuje nad wieloma nowymi grami. Firaxis miało pracować nad kilkoma ekscytującymi projektami, które powinny zostać ujawnione do końca tego roku. Czyżbyśmy właśnie poznali pierwszy z nich?

Nowe przecieki wskazują bowiem na to, że deweloperzy odpowiedzialni za Civilization i XCOM otrzymali szansę stworzenia gry podobnej do swojej kosmicznej serii, ale z bohaterami z uniwersum Marvela! W grze mielibyśmy nie kierować tylko ekipą np. Avengers, ponieważ gra miałaby pozwolić graczom na skompletowanie drużyny składającej się z Kapitana Ameryki, Thor, Hulka oraz Wolverine’a.

Czytaj też: Ghostrunner na PS5 w 4K i 120fps. Jakie jeszcze niespodzianki czekają?

Tytuł powinien został zaprezentowany za pomocą zwiastuna, podczas zbliżającego się wielkimi krokami E3. Jeśli ktoś się napalił na tego typu produkcję, to długo nie będzie musiał czekać na jej oficjalne ujawnienie.

Czy to się uda?

Mnie zastanawia jednak jedna rzecz. Czy to się uda? O jakość samej produkcji jestem spokojny. Wiem, że zespół nie zawiedzie i na pewno znów uda im się stworzyć grę, która będzie bawiła swoimi mechanikami. Udowodnili to za pomocą serii XCOM.

Pytanie jednak, czy rynek oczekuje tego typu gier? Marvel na pewno chce, aby gry z ich superbohaterami sprzedawały się w milionach sztuk, ale… Marvel’s Avengers pokazuje, że sama marka tutaj nie wystarczy. Jakiś czas temu otrzymaliśmy Gears Tactics, które oferowało podobny styl zabawy. W grę zagrało sporo osób, dzięki temu, że jest ona dostępna w formie abonamentu Xbox Game Pass, ale dziś raczej nie mówi się o niej tyle, abyśmy mogli liczyć na kontynuację tej formy serii Gears. Jeśli xcomowy Marvel się sprawdzi, to będę trochę zaskoczony. Obym był!