Reklama
aplikuj.pl

Branch Technology wydrukowało w 3D rekordowo duży obiekt

Podczas tegorocznej edycji International Association for Shell and Spatial Structures (IASS) zaprezentowano rekordowo dużą strukturę stworzoną z wykorzystaniem techniki druku trójwymiarowego.

Budowla ma prawie 13 metrów szerokości oraz 6 metrów wysokości. Za jej wykonanie odpowiada firma Branch Technology, która w tym celu użyła tzw. fabrykacji komórkowej. Technika zakłada wytłaczanie kompozytu składającego się z tworzywa ABS i wzmocnionego włóknem węglowym. Do tej pory tę technologię wykorzystywano w inny sposób, jednak tym razem ludzie z Branch Technology chcieli się przekonać, jakie są możliwości druku 3D. Projektant początkowo sugerował użycie stali przy konstruowaniu budowli, jednak wraz z rozwojem pomysłu udało się uniknąć takiego rozwiązania.

Struktura została podzielona na 40 elementów, które osobno wydrukowano. Następnie zostały one pokryte powłoką chroniącą przed promieniami UV i zawiezione na plac budowy. Tam połączono je w swego rodzaju łuk, który waży ok. 1,5 tony. Konstrukcja jest w stanie wytrzymać wiatr o sile prawie 150km/h, 30-centrymetrową warstwę śniegu i 2,5-centymetrową pokrywę z lodu.

Jednocześnie kontrowersje budzi sposób, w jaki powstała budowla. Nie została ona bowiem wydrukowana w całości, lecz połączona z 40 mniejszych elementów. Trudno więc mówić o rekordowym wyniku, choć oficjalny werdykt w tej sprawie ma jeszcze nastąpić.

[Źródło: engineering.com; grafika: Branch Technology]