WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Dwa dziwaczne brązowe karły ukrywały się na terenie naszej galaktyki

Dwa dziwaczne brązowe karły ukrywały się na terenie naszej galaktyki

Dzięki pomocy tzw. naukowców obywatelskich astronomowie odkryli dwa niezwykłe brązowe karły. Ważą one około 75 razy więcej niż wynosi masa Jowisza i mają około 10 miliardów lat.

Wspomniane obiekty są najbardziej przypominającymi planety brązowymi karłami, jakie do tej pory zaobserwowano na terenie Drogi Mlecznej. Naukowcy chcą wykorzystać zebrane na ich temat dane co powinno dostarczyć im informacji nt. planet pozasłonecznych.

Autorzy badań byli zaskoczeni widząc, że oba brązowe karły posiadają stosunkowo mało żelaza. Typowy brązowy karzeł zawiera bowiem nawet 30-krotnie więcej żelaza i innych metali niż te nowo odkryte obiekty. Wygląda na to, że jeden z nich ma zaledwie 3% więcej żelaza niż ma to miejsce w przypadku Słońca. Podobna zależność może dotyczyć egozplanet, które powstały na początku istnienia Wszechświata.

Czytaj też: Zobaczcie spektakularną kometę NEOWISE na tych szczegółowych zdjęciach

Wyniki analiz ukazały się na łamach The Astrophysical Journal. Z opublikowanego artykułu wynika, że pierwszy z brązowych karłów – WISE 1810 – został zaobserwowany w 2016 roku, ale nie było pewności co do jego natury. Z kolei drugi obiekt – WISE 0414 – mógł zostać opisany dzięki wysiłkom tzw. naukowców obywatelskich, którzy porównywali setki zdjęć wykonanych przez instrument WISE.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News