Broń mikrofalowa i laserowa coraz ważniejsza dla Sił Powietrznych

broń laserowa, broń mikrofalowa, broń przeciw dronom, Siły Powietrzne broń,

Siły powietrzne USA wysłały właśnie trzy różne systemy broni energetycznej ukierunkowanej do ochrony baz lotniczych za granicą.

Mowa o broni HELWS, PHASER i THOR, która ochroni amerykańskie bazy lotnicze przed wrogimi dronami, zestrzeliwując każdego, który znajdzie się w zasięgu mikrofal lub lasera. Nowa broń jest odpowiedzią na nowe zagrożenie ze strony uzbrojonych dronów i roju dronów atakujących lotniska (via Popular Mechanics).

Trzy bronie, to kolejno laser HELWS oraz dwie bronie mikrofalowe – PHASER i THOR. Ten pierwszy jest systemem broni laserowej zamontowanej na pojeździe terenowym Polaris MRZR. Jest połączony z zaawansowanym czujnikiem przeznaczonym do wykrywania, identyfikacji i śledzenia dronów.

PHASER jest z kolei emiterem fal mikrofalowych, co można porównać do działka o dużej mocy, które emituje częstotliwości radiowe w postaci stożkowej wiązki. Zamiast smażyć drona wysoką temperaturą, zakłóca lub niszczy ich elektronikę w kilka mikrosekund.

Czytaj też: Pilot tego samolotu USA musiał przeprowadzić twarde lądowanie

Podczas gdy PHASER i HELWS powstał dzięki Raytheonowi, THOR został opracowany przez Air Force Research Lab jako „broń elektromagnetyczna przeciw rojowi dronów”. THOR również wykorzystuje również mikrofale o dużej mocy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News