Reklama
aplikuj.pl

Brytyjska obrona antyrakietowa z ogromnymi inwestycjami. USA może sprzedać państwu technologie

700 milionów dolarów – tyle zapłaci Wielka Brytania na zakup wyposażenia związanego z sektorem antyrakietowym w kraju od Stanów Zjednoczonych. Ten składa się przede wszystkim ze specjalistycznego BMDR oraz dwóch węzłów C2BMC, ale dotyczy też innych kwestii.

Wyspecjalizowany radar i ujednolicenie systemu za 700 milionów dolarów, czyli brytyjska obrona antyrakietowa z nową inwestycją

Zacznijmy od tego, że po pozytywnym rozpatrzeniu prośby Wielkiej Brytanii o zakup sprzętu przez Amerykański Departament Stanu, teraz to Kongres stanie przed decyzją, czy rzeczywiście umożliwić USA sprzedaż swojej technologii. Mowa o wspomnianym BMDR (Ballistic Missile Defence Radar), czyli wyspecjalizowanym radarze (nie sprecyzowano jakiego dokładnie), jak również dwóch węzłach C2BMC (Command and Control Battle Management and Communications).

Przykład placówki systemu C2BMC

Czytaj też: 500 okrętów w planach amerykańskiej marynarki wojennej. Lekkie niszczyciele mogą być tego częścią

Zamówienie dotyczy jednak również projektu i budowy centrum kierowania i dowodzenia, co obejmuje sprzęt do łączności, urządzenia szyfrujące, szkolenia dla pracowników, pomoc inżynieryjną, wsparcie techniczne i logistyczne, czy zapewnienie części zamiennych oraz naprawczych. Ma to posłużyć do zintegrowania systemu przeciwrakietowego obecnego w Wielkiej Brytanii oraz jego całkowitą unifikację.