Brytyjska flota atomowych łodzi podwodnych, złożona z HMS Vanguard, Victorious, Vigilant, i Vengeance to 4 z najbardziej niebezpiecznych okrętów jakie kiedykolwiek zbudowano. Wyposażone w broń nuklearną patrolują oceany i odstraszają potencjalnych zamachowców przed atakiem na Wielką Brytanię. Każda z nich posiada rakiety Trident II i 40 głowic jądrowych. To siła wystarczająca by niszczyć całe kraje. Nuklearne reaktory zapewniają tyle mocy, że łódź może być zanurzona niemal w nieskończoność, a torpedy Spearfish zapewniają ochronę przed innymi okrętami podwodnymi.
Jednak posiadają one jedną lukę. Wszystkie działają na Windowsie XP.
Okręty zostały zamówione w latach 90 dwudziestego wieku. Windows XP został w nich zainstalowany ponieważ miał być tańszy niż alternatywne systemy. Oprogramowanie jest nawet oznaczone jako „Windows dla łodzi podwodnych”. Tak jak w przypadku każdego oprogramowania, wszelkie aktualizacje niwelują istniejące problemy, ale również wprowadzają prawdopodobieństwo powstania całkiem nowych. Microsoft zakończył uaktualnianie zabezpieczeń Windowsa XP w 2014 roku. Oznacza to, że łodzie typu Vanguard mogą być w teorii podatne na wirusy czy ataki hackerów.
Amerykańska Marynarka Wojenna również pracuje na XP. Jednak płacą oni dodatkowe pieniądze za aktualizacje i zabezpieczenia podczas przechodzenia na nowocześniejsze systemy operacyjne. Umowa wsparcia technicznego z Microsoftem warta 9 milionów dolarów będzie trwała jeszcze do lipca 2016 roku z możliwością przedłużenia o kolejny rok za 31 milionów. W przypadku marynarki brytyjskiej nic o takim interesie nie wiadomo. Ministerstwo obrony podkreśla jednak, że łodzie są całkowicie bezpieczne.
[źródło i grafika: popularmechanics.com]