WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Brytyjskie służby specjalne o krok od zakazania sprzętu 5G od Huawei [AKTUALIZACJA]

Kolejny dzień i kolejne uderzenie w Huawei. Brytyjskie służby specjalne są o krok od wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania rozwiązań 5G od Huawei w Wielkiej Brytanii.

Najnowszy raport pogłębia krytykę dotyczącą Huawei i jego rozwiązań. System zarządzania komponentami oprogramowania uznano za wadliwy a sam dokument wskazuje też na kilka obaw dotyczących ogólnego bezpieczeństw sprzętu.

Czytaj też: ZTE straciło ogromne pieniądze w 2018 roku

David Wang, szef działu badawczo-rozwojowego Huawei, powiedział, że raport nie sugeruje, iż brytyjskie sieci są bardziej narażone niż rok temu. Oznacza to, że sprzęt Huawei nie zmieni bezpieczeństwa na gorsze a to już jest jakieś pole do rozmów. Zobaczymy, czy Wielka Brytania dołączy do USA i innych krajów i zakaże stosowania sprzętu od Huawei.

Aktualizacja 02.04.2019

Huawei przesłało nam oficjalne oświadczenie w tej sprawie:

W raporcie na 2019 r. opublikowanym przez Huawei Cyber Security Evaluation Centre Oversight Board, ponownie uznano skuteczność działań jednostki HCSEC. Jak wskazano w dokumencie: „Nadzór przewidziany w strategii kontroli nad obecnością Huawei w Wielkiej Brytanii jest prawdopodobnie najbardziej rygorystyczny na świecie. Raport ten nie sugeruje zatem, że brytyjskie sieci telekomunikacyjne są obecnie bardziej podatne na zagrożenia niż w roku ubiegłym”.

 Raport HCSEC Oversight Board 2019 uwzględnia pewne obawy dotyczące inżynierii oprogramowania Huawei. Rozumiemy te obawy i traktujemy je bardzo poważnie. Problemy zidentyfikowane w raporcie stanowią istotny wkład w proces transformacji naszych działań w obszarze inżynierii oprogramowania. W listopadzie ubiegłego roku Zarząd Huawei podjął uchwałę o wdrożeniu programu transformacji obejmującego całą firmę, którego celem jest udoskonalenie naszych możliwości w zakresie inżynierii oprogramowania. Początkowy budżet programu to 2 mld dolarów.

 Opracowaliśmy szczegółowy plan programu i będziemy kontynuować współpracę z brytyjskimi operatorami i NCSC (National Cyber Security Centre) podczas jego wdrażania, aby sprostać nowym wymaganiom pojawiającym się wraz z rozwojem środowisk chmurowych, procesów cyfryzacji i rozwiązań definiowanych programowo. Aby zapewnić nieprzerwane bezpieczeństwo globalnych sieci telekomunikacyjnych, przedstawiciele branży, organy regulacyjne i władze państwowe muszą wspólnie pracować nad powszechnymi standardami zapewniania i oceny bezpieczeństwa cybernetycznego.

Czytaj też: Roczne przychody Huawei przekroczyły 100 miliardów dolarów

Źródło: Gizchina