Brzmienie myśliwców Su-57 Rosji niczym jazgot Banshee

Brzmienie myśliwców Su-57 Rosji, SU-57

Jak można opisać brzmienie myśliwców Su-57, przelatujących nad Waszymi głowami? Jak dla mnie to przerażające wycie rodem z horrorów, które wieńczy charakterystyczny “trzask”.

Brzmienie myśliwców Su-57

Su-57, to rosyjski myśliwiec piątej generacji, który, choć początkowo powstawał na długo przed 2010 rokiem (wtedy go ujawniono) za sprawą Indii oraz Rosji, przypadł finalnie tylko temu drugiemu. To wielki, dwusilnikowy myśliwiec do walk powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia z technologią Stealth i bronią ukrytą wewnątrz.

Powyżej możecie obejrzeć i usłyszeć aż cztery myśliwce Sukhoi Su-57 “Felon“, które nim przeleciały nad nagrywającym, zapowiedziały swoje przybycie okropnym wyciem. Najpewniej te loty są częścią prób przed paradą w Moskwie.

Żeby nie zostawiać Was z niczym, wspomnę tylko, że rozwój Su-57 jest opóźniony o kilka lat ze względu na problemy techniczne i te związane z rosyjską gospodarką. Jednak (jak podawaliśmy w sierpniu 2019 roku) ten rosyjski myśliwiec trafił wreszcie do produkcji po 10 latach rozwoju, a w zeszłym miesiącu odpowiadająca za niego fabryka Suchoj wyprodukowała zaledwie 11 prototypów przedprodukcyjnych i dwa samoloty z produkcji seryjnej.

Myśliwiec Su-57 będzie m.in. platformą startową dla pocisku hipersonicznego Kinzhal. To ten, który według ekspertów jest lądowym pociskiem balistycznym z maksymalną prędkością Mach 10 i zasięgiem 2000 kilometrów. Chociaż po cięciach Rosja planowała zakup wyłącznie 16 Su-57, to te nagle staniały o 20%, co zwiększyło zamówienie aż do 76 egzemplarzy. Te będą ponoć na zawołanie rosyjskiego wojska do 2028 roku.