Reklama
aplikuj.pl

Budynki z drukarki. Nowa technologia rewolucjonizuje ściany z betonu

Budynki

Czy murarzy zastąpią specjaliści od druku 3D? Patrząc na to, jak wiele zalet niesie drukowanie budynków, za kilka dekad rzeczywiście może do tego dojść i naukowcy nie spowalniają w swoich wysiłkach, aby do tego doprowadzić.

Ściany z betonu można łatwo zrewolucjonizować. Wystarczy druk 3D

Druk 3D odmieni budownictwo, a budynki z drukarki będą coraz powszechniejsze. Przykład naukowców z University of Michigan jest tego potwierdzeniem, bo ci opracowali nową technologię, która wręcz rewolucjonizuje ściany z betonu. Ten nowy rodzaj technologii druku 3D z betonu (3DCP) o nazwie Shell Wall zmniejsza wagę betonowych ścian o ponad 70% w porównaniu do konwencjonalnych metod.

Czytaj też: Zatrzęsienie nowości od Nvidii. Firma planuje wprowadzić wiele kart graficznych na rynek

Innowacyjnym podejściem w tym przypadku jest model komputerowy, który jest wykorzystywany do optymalizacji rozkładu materiału i tworzenia zakrzywionych elementów ściennych z pionowymi żebrami i membranami, które są wzmocnione prętami zbrojeniowymi i izolacją. Dzięki temu Shell Wall oferuje większą elastyczność architektoniczną i wydajność niż tradycyjne metody 3DCP, które drukują ściany w poziomych warstwach za pomocą pustych form, które są wypełnione większą ilością betonu.

Naukowcy przetestowali swoją technologię na modelach w małej skali i planują przeprowadzenie pełnowymiarowych testów na rzeczywistych placach budowy.