WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Burza słoneczna zdetonowała dziesiątki min morskich USA

Analiza niedawno odtajnionych dokumentów wojskowych USA pokazuje ciekawe zdarzenie podczas późnych etapów wojny wietnamskiej. Burza słoneczna spowodowała eksplozję dziesiątek min morskich, które całkowicie zaskoczyły armię.

W ramach operacji Pocket Money armia USA obsadziła dużą ilością min morskich wybrzeże Wietnamu. Kilka tygodni później, członkowie załogi Task Force 77 zauważyli masę eksplozji na południe od Hai Phong. W sumie udokumentowanych zostało do 30 takich zdarzeń. Pomiędzy 2 a 4 sierpnia region słoneczny MR 11976 wykonał serię rozbłysków słonecznych, które wyrzuciły mnóstwo naładowanych cząsteczek. Dotarły one na Ziemię w ciągu 14,6 godziny. To właśnie one spowodowały detonację min, ale także wpłynęły one na zasilanie czy awarie linii telegraficznych.

Pokazuje to, że Słońce jest w stanie popsuć nasze najlepsze plany i trzeba się z nim liczyć. Naukowcy mówią też o konieczności odtajnienia większej ilości archiwów, aby dokładnie zbadać wpływ burzy z 1972 roku na obecne w tamtym czasie technologie.

Czytaj też: Chiny pokazują czołg QN-506

Źródło: https://gizmodo.com