Analiza niedawno odtajnionych dokumentów wojskowych USA pokazuje ciekawe zdarzenie podczas późnych etapów wojny wietnamskiej. Burza słoneczna spowodowała eksplozję dziesiątek min morskich, które całkowicie zaskoczyły armię.

W ramach operacji Pocket Money armia USA obsadziła dużą ilością min morskich wybrzeże Wietnamu. Kilka tygodni później, członkowie załogi Task Force 77 zauważyli masę eksplozji na południe od Hai Phong. W sumie udokumentowanych zostało do 30 takich zdarzeń. Pomiędzy 2 a 4 sierpnia region słoneczny MR 11976 wykonał serię rozbłysków słonecznych, które wyrzuciły mnóstwo naładowanych cząsteczek. Dotarły one na Ziemię w ciągu 14,6 godziny. To właśnie one spowodowały detonację min, ale także wpłynęły one na zasilanie czy awarie linii telegraficznych.

Pokazuje to, że Słońce jest w stanie popsuć nasze najlepsze plany i trzeba się z nim liczyć. Naukowcy mówią też o konieczności odtajnienia większej ilości archiwów, aby dokładnie zbadać wpływ burzy z 1972 roku na obecne w tamtym czasie technologie.

Czytaj też: Chiny pokazują czołg QN-506

Źródło: https://gizmodo.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej