Migrujące zwierzęta, które zamieszkują ziemskie oceany, mogą mieć większy związek ze Słońcem niż sądzono. Nowe badania sugerują, że tzw. pływacze szare są prawie pięć razy bardziej narażone na zgubienie się, gdy na Słońcu występuje duża ilość burz.
Niektóre z poprzednich badań łączyły burze magnetyczne z migracjami wielorybów, ale nowa analiza jest niezwykle szczegółowa. Naukowcy nie są pewni, czy wieloryby używają fal magnetycznych do nawigacji, ale gatunki takie jak pływacze szare prawdopodobnie tak właśnie robią.
Od marca do czerwca, pływacze szare kierują się na północ od wybrzeża Meksyku, do chłodnych, bogatych w pokarm wód mórz Beringa i Czukockiego. Z kolei od listopada wieloryby wyruszają w drogę powrotną na południe. Jedną z możliwości związanych z gubieniem trasy przez pływaczy jest to, że popełniają one błędy nawigacyjne na skutek zakłóceń, płynących np. ze Słońca.
Ale samo to nie wyjaśnia, w jaki sposób plamy słoneczne mogą powodować dezorientację zwierząt. Chociaż burze powodują duży wzrost promieniowania elektromagnetycznego, większość tego promieniowania nie dociera na powierzchnię naszej planety, ponieważ jest ono blokowane przez atmosferę.
Istnieją jednak pewne szumy radiowe, które docierają do Ziemi. Naukowcy stwierdzili, że w związku z ich obecnością występował 4,8-krotny wzrost prawdopodobieństwa, że wieloryb wybierze okrężną drogę w porównaniu do niskiego stężenia tych szumów. Problem w tym, że nie ma pewności co do występowania u tych zwierząt „zmysłu” magnetyzmu.