WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Być może natrafiono na najstarszy europejski meczet

Naukowcy wykorzystali instrument geomagnetyczny do wykrycia ścian i innych struktur zakopanych pod ziemią w Reccopolis, które znajduje się na obszarach wiejskich poza Madrytem. Odkryli, że 1400-letnie miasto było znacznie bardziej rozległe niż sugerowałyby to widoczne ruiny. 

Prace wykopaliskowe trwają w Reccopolis od kilku dziesięcioleci, ale jak dotąd archeolodzy odkryli tylko około 8% powierzchni wewnątrz murów miejskich. Kiedy historyk Michael McCormick odwiedził to miejsce w 2014 roku, zobaczył pozostałości pałacu, kaplicy i niektórych sklepów. Sądził jednak, że miasto było większe.

Czytaj też: Archeolodzy odkryli ukrytą komnatę w podziemnym pałacu Nerona

Naukowcy połączyli siły w następnym roku, aby przeprowadzić pierwsze badanie geomagnetyczne w tym miejscu. Ta nieinwazyjna technika poszukiwania pozwala badaczom zobaczyć struktury pod ziemią poprzez mapowanie anomalii magnetycznych. Wyniki analiz szybko pokazały, że puste przestrzenie wewnątrz murów miejskich Reccopolis były pełne ukrytych ulic i budynków. Przed monumentalną bramą miasta znajdowało się nawet przedmieście.

Reccopolis zbudowano w okolicach szóstego wieku. Był to okres związany z masowymi migracjami, upadkiem imperium, niedoborem żywności i głodem, a także pierwszym znanym wybuchem epidemii dżumy. Kryzys ten trwał oficjalnie  od 536 do około 660 roku i został wywołany przez serię erupcji wulkanicznych na półkuli północnej. Wizygoci rządzący tym regionem zostali usunięci podczas podboju islamskiego w 711 roku. Nowe dowody geofizyczne sugerują, że doszło tam do okupacji muzułmańskiej, zanim miasto zostało opuszczone około 800 roku.

Naukowcy znaleźli jeden duży budynek o innej orientacji wobec wszystkich innych znajdujących się na tym terenie, obrócony w kierunku Mekki. Plan piętra przypomina meczety na Bliskim Wschodzie. Może to być więc jeden z najstarszych tego typu budynków w Europie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Pod ruinami cywilizacji Majów znajduje się tajemnicza jaskinia