Reklama
aplikuj.pl

Być może ta forma ciemnej materii stworzyła podwaliny Wszechświata

Ciemna materia, tajemnicza substancja stanowiąca jedną czwartą masy i energii Wszechświata, może być wykonana z bardzo małych i lekkich cząstek. Ta „rozmyta” forma ciemnej materii zmieniłaby przebieg historii kosmosu i stworzyła długie włókna zamiast pierwotnych galaktyk z wczesnego Wszechświata.

Ciemna materia jest nieznaną masywną substancją występującą w kosmosie. Nie emituje ona światła, ale jej efekty grawitacyjne pomagają wiązać ze sobą gromady galaktyczne i powodują, że gwiazdy na krawędziach galaktyk obracają się szybciej niż miałoby to miejsce w innym przypadku. Wielu naukowców uważa, że większość ciemnej materii jest zimna, co oznacza, że porusza się stosunkowo wolno. Istnieją jednak zupełnie inne idee, takie jak możliwość, że jest mała i niewyraźna, co oznacza, że poruszałaby się znacznie szybciej.

Symulacje wykorzystujące tzw. słabo oddziałujące masywne cząstki są niezwykle dobre w odtwarzaniu wielkoskalowej struktury Wszechświata, w tym ogromnych pustych przestrzeni otoczonych długimi włóknami gazu i pyłu. Jednak na mniejszą skalę tego typu modele zawierają szereg rozbieżności w stosunku do tego, co astronomowie obserwują za pomocą swoich teleskopów. W tym standardowym widoku ciemna materia powinna gromadzić się w centrach galaktyk, ale nikt tego nie zauważył.

Rozmyta ciemna materia miałaby być zdumiewająco lekka, stanowiąc miliardową część masy elektronu. Galaktyki byłyby wtedy większe i powstawałyby później.