WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Być może ten katalog Układu Słonecznego pomoże nam znaleźć planety podobne do Ziemi

Astronomowie zajmują się szukaniem planet podobnych do Ziemi od lat. Jednakże jest to proces bardzo trudny, bowiem po czym poznać, że dana planeta może być podobna?

Naukowcy opracowali właśnie szczegółowy katalog kolorów, jasności i linii spektralnych ciał będących w naszym Układzie Słonecznym. Może on służyć jako porównanie do nowo znalezionych egzoplanet i tym samym ułatwić znajdowanie zdatnych do życia planet. W niej bardzo ważne jest odbijanie przez ciała niebieskie światła. Naukowcy przeanalizowali 19 obiektów w naszym Układzie Słonecznym dzięki czemu ułatwia to porównanie znalezionych planet do tego co znamy. Co więcej naukowcy zauważyli, że brak danych może sprawić błędne przyrównanie dwóch obiektów i stwierdzenie, że są one takie same.

W przyszłości badacze chcą uaktualnić katalog aby był jak najbardziej przydatny. Przykładowo sam podobny kolor planet nie oznacza dużego podobieństwa. Dlatego wraz z rozwojem katalogu możemy oczekiwać jeszcze lepszego klasyfikowania znalezionych egzoplanet.

Źródło: https://gizmodo.com/