Carbon 1 MKII – pierwszy na świecie smartfon z carbonu

Ciężko dzisiaj o rewolucję w budowie smartfonu? Oto Carbon 1 MKII, który pokazuje, że jednak można zrobić coś nowego.

Carbon 1 MKII wykonany z carbonu

Stworzony w Niemczech przez firmę Carbon Mobile smartfon Carbon 1 MKII wyróżnia się niską masą oraz grubością. Waży 125 gramów, a grubość obudowy to 6,3mm.

Carbon 1 MKII

Carbon karbonem, nieco bardziej po polsku będzie to oczywiście włókno węglowe. To ono jest głównym budulcem smartfonu. Producent zapewnia, że plastik stanowi tutaj mniej niż 5% konstrukcji. Uzupełnieniem jest nowy materiał nazwany HyRECAM (Hybrid Radio Enable Composite Material), dzięki, któremu smartfon jest w stanie korzystać z łączności bezprzewodowej. Samo włókno węglowe stworzyłoby wewnątrz obudowy klatkę Faradaya.

Carbon 1 MKII

Ciekawostką jest rozwój materiału HyRECAM. W 2017, kiedy ruszała jego produkcja, wyprodukowanie komponentów trwało trzy godziny. W 2021 roku trwa to już tylko pół godziny. Dalsze skracanie czasu pozwoli na przejdzie do masowej produkcji.

Przyzwoita specyfikacja Carbon 1 MKII

Carbon 1 MKII

Specyfikacja smartfonu Carbon 1 MKII nie rzuca na kolana, ale śmiało możemy powiedzieć, że nie jest zła. Urządzenie oferuje ekran AMOLED o przekątnej 6,01 cala i rozdzielczości 1080 x 2160 pikseli, który chroni szkło Gorilla Glass 7.

Sercem smartfonu jest układ MediaTek Helio P90, działający w parze z 8 GB pamięci RAM. Na pliki mamy 256 GB pamięci wbudowanej (UFS 2.1). Główny aparat jest podwójny – 16 Mpix (F/2.01), a przedni wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 20 Mpix. Do dyspozycji mamy łączność LTE, NFC, Wi-Fi ac oraz USB-C. Całośc działa pod kontrolą Androida 11, a za zasilanie odpowiada akumulator o pojemności 3000 mAh.

Smartfon można kupić już na stronie internetowej producenta w cenie 799 euro. Sporo, ale musimy pamiętać o podatku od nowości.