Reklama

Cena pamięci RAM ma być jeszcze wyższa

Czy ktokolwiek pamięta czasy, w których moduły pamięci operacyjnej były jednymi z najtańszych komponentów komputera? Na nasze nieszczęście ten okres z pewnością nie powróci w najbliższej przyszłości, ponieważ cena pamięci RAM ma być jeszcze wyższa.

800 złotych – tyle musicie dziś wydać na wysoko taktowane pamięci DDR4 o pojemności 16 gigabajtów. W porównaniu do poprzedniego roku różnica ceny wynosi około 350 złotych, a w przypadku niższych częstotliwości jest jeszcze większa. Kierownik badawczy firmy DRAMeXchange twierdzi, że pamięci RAM do końca tego roku podrożeją o średnio 10%, a w skrajnych przypadkach nawet 20%.

Kontrakty z największymi dostawcami DRAM ukazują, że ceny modułów wzrosły powyżej 30$ i utrzymują się na poziomie 30,5$. Odpowiada to siedmioprocentowemu wzrostowi od zakończenia trzeciego kwartału.

Powodem takich cen jest oczywiście zwiększające się zapotrzebowanie na kości pamięci nie tylko w dziedzinie PCtów, ale również urządzeń mobilnych. Wina stoi głównie po stronie producentów, którzy sztucznie podnoszą koszt swoich produktów, ponieważ rynek i tak jest od nich uzależniony. Obniżka ze strony Samsunga, Microna i SK Hynix pojawi się dopiero wtedy, gdy na scenę zawita konkurencja, albo jeden z nich się opamięta i powróci do dawnych cen.

cena pamięci RAM ma być jeszcze wyższa

W trzecim kwartale bieżącego roku zysk wszystkich producentów DRAM wzrósł aż o 16,7% w stosunku do drugiego kwartału. Przychód Samsunga, Hynixa oraz Microna zwiększył się o kolejno 15.2%, 22.5% i 13%, co jeszcze bardziej umocniło ich pozycję na rynku. Takie wyniki sprzedaży mówią same za siebie – spadek cen pamięci RAM z pewnością nie nadejdzie w najbliższym czasie.

Źródło: kitguru.netpcgamer.com