Serwis Videocardz ponownie zapewnił nam ogromny wręcz przeciek informacji na temat nadchodzącej karty AMD. Cena, specyfikacja i wydajność Radeon RX 590 nie jest dla nas już wielką tajemnicą… o ile uwierzymy w „dokumenty”, z jakich pochodzą te informacje. Tak więc, zaczynamy!

Zacznijmy może o samej specyfikacji, którą w idealny sposób przedstawia poniższa tabelka przygotowana przez Videocardz. Mamy więc identyczną liczbę procesorów strumieniowych, jak w przypadku RX 580 i tą samą konfigurację podsystemu pamięci VRAM, ale zejście na 12 nm proces technologiczny pozwoliło na podbicie zegarów, zapewniając o 0,8 wyższą wydajność pod kątem TFLOPS. Przekłada się to średnio na 12% wzrost wydajności względem RX 580, co jednak kompensuje sama cena. Okazało się bowiem, że RX 590 będzie aż o 50$ droższy od swojego poprzednika. I to wyłącznie w przypadku bazowych (referencyjnych?) modeli, więc będzie jeszcze drożej. Sama karta ma podobno być sprzedawana w zestawie „blockbuster launch bundle” z darmowymi kopiami nadchodzącego Devil May Cry 5, The Division 2 oraz Resident Evil 2.

Videocardz wskazuje również, że AMD będzie reklamowało Radeona RX 590 w bundlach z monitorami wyposażonymi w moduł FreeSync. Te mają być średnio o 200$ tańsze od rozwiązań konkurencji. Wydajnościowo karta sprawuje się następująco, ale nie dałbym sobie odciąć za te wyniki ręki, ponieważ pochodzą prosto od firmy. Testy zostały przeprowadzone z użyciem i7-7700K, 16 GB DDR4 3000 MHz na rozdzielczości 1080p z maksymalnymi ustawieniami. Wynik? Średnio 12% wyższa wydajność względem RX 580:

Data debiutu kart na rynku nie została ujawniona, ale niezależne recenzje mają zacząć wypływać już 15 listopada, czyli za dwa dni.

Czytaj też: Architektura AMD Zen 2 z 29% wzrostem IPC względem Zen

Źródło: Videocardz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!