Reklama

Cena wafli krzemowych wzrośnie w 2018 roku

Tradycyjnie oberwie się również podzespołom PC

wafli

Najwięksi producenci wafli krzemowych zapowiedzieli, że cena ich produktów wzrośnie w bieżącym roku o kilkanaście procent. Oznacza to tyle, że koszty produkcji procesorów, kart graficznych, DRAM i pamięci flash będą jeszcze wyższe.

Wszystko zaczęło się kilkanaście tygodni temu, kiedy to SUMCO i SK Siltron, czyli jedne z największych firm produkujących rdzenie krzemowe, zapowiedziały permanentne podwyżki sięgające 20%. Problem w tym, że odpowiadają one za ponad połowę światowego zapotrzebowania na układy krzemowe, które trafiają na uszczuplony ostatnio rynek.

Do tej pory ich klienci mogli po prostu skorzystać z oferty drugiego producenta, ale okazało się, że nie będzie miało to większego sensu, ponieważ GlobalWafers również planuje podwyższyć cenę swoich produktów o 20%. Powyższe firmy podjęły taką decyzję ze względu na wysokie zapotrzebowanie na 12-calowe i 300-milimetrowe wafle. Te są niezwykle cenne, ponieważ to z nich tworzy się procesory, rdzenie graficzne oraz pamięci RAM.

Wygląda więc na to, że w najbliższej przyszłości nie tylko ”górnicy” będą odpowiadać za wysokie ceny poszczególnych podzespołów komputerowych.

Źródło: kitguru.net