WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Centrum sztucznej inteligencji Pentagonu przeżyje przełom za rok

30 sierpnia szef nowego Centrum Sztucznej Inteligencji Pentagonu ogłosił podczas konferencji prasowej, że agencja przygotowuje się do przełomu. Jednak mowa nie o jakimś fenomenalnym odkryciu, a samym działaniu agencji. Ta po prostu ruszy dopiero wtedy „z kopyta” ze swoimi projektami.

Czytaj też: Najnowsze badania pokazują, jak głupia jest sztuczna inteligencja

Wspólne Centrum Sztucznej Inteligencji (Joint Artificial Intelligence Center), utworzone przed rokiem w czerwcu ma na celu przyspieszenie przyjęcia i integracji sztucznej inteligencji przez Pentagon na dużą skalę. Celem tej organizacji było też wykraczanie poza dostarczanie produktów, obejmując „strategiczne zaangażowanie i politykę, plany, analizy, dane wywiadowcze i inne”. Tradycyjnie sporo, jak to na agencję wojskową przystało. Generał Jack Shanahan, pełniący w centrum rolę dyrektora powiedział:

W ubiegłym roku w JAIC była tylko garstka ludzi, bez pieniędzy i stałych przestrzeni do działania. Większość finansowania z roku budżetowego 19 nie otrzymaliśmy do początku marca tego roku. Mamy teraz 60 pracowników rządowych, prawdziwy dom, zdrowy budżet na rok budżetowy i zapewniamy pewne początkowe możliwości SI.

Na rok 2019 centrum uzyskało 93-milionowy budżet i stara się o aż 268 milionów na rok budżetowy 2020. Ma ku temu dobre powody, bo już za rok rozpoczną się plany integracji SI w ramach operacji wojskowych, który obejmie syntezę wywiadu operacyjnego, wspólne sterowanie i kontrolę wszystkich domen, przyspieszone harmonogramy od czujników do strzelców, systemy autonomiczne i rojowe, opracowywanie celów i przepływy pracy centrum operacyjnego.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja stworzyła trójwymiarową replikę Wszechświata

Źródło: C4ISRnet