Reklama
aplikuj.pl

CERN poszukuje cząstek ciemnej energii pochodzących ze Słońca

Jedną z największych tajemnic Wszechświata jest to, że jego ekspansja wydaje się przyspieszać. Fizycy przypisują to dziwnej sile zwanej ciemną energią, ale to, jak dokładnie działa, opiera się w dużej mierze na teoriach. Fizycy z CERN szukają tych cząstek pochodzących ze Słońca. 

Przez dziesięciolecia rozumiano, że Wszechświat się rozszerza, ale dopiero w 1998 r. zespół fizyków odkrył, że nie dzieje się to w stałym tempie. „Ciemna energia” to nazwa, której naukowcy używają obecnie dla nieznanej siły, która powoduje to przyspieszenie. Z obliczeń wynika, że stanowi ona aż 68 procent wszystkiego we Wszechświecie.

Czytaj też: Tak wygląda Wszechświat w promieniach rentgenowskich

Ale czym tak naprawdę jest ciemna energia, pozostaje tajemnicą. Jedna z hipotez sugeruje, że siła jest przenoszona przez cząstki o masie zmieniającej się w zależności od tego, ile materii jest wokół niej. Gdy więc te zmieniające się cząstki znajdują się w obszarach o dużej gęstości materii, np. pobliżu Ziemi, ich masa byłaby duża. Ale cząstki swobodnie poruszające się w przestrzeni kosmicznej miałyby znacznie mniejsze masy i zajmowałyby one większe obszary.

Problem w tym, że najpierw trzeba udowodnić istnienie tych cząstek. Naukowcy z CERN skupili się na Słońcu, wykorzystując detektor KWISP oraz teleskop CAST. Niestety wyniki pierwszych badań nie napawają optymizmem. Nie udało się bowiem znaleźć śladów świadczących o występowaniu tej ciemnej energii.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Sztuczna inteligencja stworzyła trójwymiarową replikę Wszechświata